Ah izin verseler de oruç tutabilsek, özlemiyle Ramazan hazırlıklarını izledik.

Aileyle oturulan iftar sofralarına iliştik. Sahur saatlerinde çayı ocağa koyan ev halkının tıkırtısına kulak kabartıp, yataktan kalktık. Sofrada ki yerimizi aldık.

Gün geçti oruç tutamayacağımız zamanlara ulaştık. Yaş aldık. Hastalıklarımız var. İlacımızı belli saatlerde içmemiz gerek. Artık oruç tutma sırası gençlere teslim edildi. 

İnat ettik. Tuttuk. Üçüncü gün hastanenin acil kapısındayız. Vücut susuz kalmış. Tansiyon yükselmiş. Aç kalınan uzun saatler kan şekerini oynatmış. Bir de ailenden azar işitirsin. Haklılardır. Oruç tutacağım inadıyla, mübarek Ramazan'da, oruçlu başlara bir de üzüntünü eklersin. Sevaba girmek için, yakınlara üzüntü yaratmak...

Oysaki bilmez misin? İbadetin türü çoktur ama nedense ibadet oruç üzerine kurulu gibidir. 

İbadetin her türlüsü sevap değil midir? İbadet 12 ay yapılır. Yalan söyleyen, ikiyüzlü, sahtekar, hırsız, takiyye, saldırı, taciz yapanların tutacakları 30 gün oruçla, günahları mı af olur?

Her Ramazan öncesini zam yapmak için fırsat bilenlerin orucu kabul mü olur? Fiyatların tavan yaptığı Ramazan ayında neden bilmem, insanlar daha çok yiyor.

İftar çadırlarında bedava yemek dağıtılıyor. Mükemmel bir hizmet ama ne yazık ki son senelerde oruç tutan tutmayan, evinde aşı olan olmayan bu sofralarda yemek yiyor. Ramazan aylarında yapılan yardımların çoğunun oy alma yarışına dönmüş olması yürek burkuyor.

Bir ömür kaç kez Ramazan görür?

Ramazan, birlik-beraberlik, sevgi-barış, paylaşma-barışma, karşılıksız yardım ayıdır. Hoşgörü ayıdır. Başımı çevirip şöyle bir Türkiye'nin doğusuna, sıcak savaşın devam ettiği bölgelere baktığımda ‘’ Allah’’ adıyla can alan, vatan evlatlarımızın canlarını alanları; mübarek gün ve gecelerde Allah’a havale ediyorum.

Bir ömür kaç Ramazan görür?

Ramazan aynı zamanda Mukabele ayıdır. Özellikle kadınlar toplanır ve hoca eşliğinde Kuran-ı Kerimi okurlar. Nasıl okurlar? Arapça okurlar. Arapça bilmeyenler hocayı takip ederler. Neden Türkçe meal okumazlar? Mukaddes Kitap'ın, muhakkak Türkçe meali okunmalıdır. Bilinmelidir. Kuran-ı Kerim eşsiz bir başucu kitabı kitabıdır.

Bilinmelidir ki doğru, vicdanlı insan olmanın anlamı, kibrin vahameti; Allah ile kul arasına girilemeyeceği, namusla- ekmekle oynamanın, beddua almanın, lanet okumanın, kin beslemenin, kendini beğenmenin, zülüm etmenin hayata nasıl yansıyacağı öğrenilsin. Yaşanan olaylardan ders almayı bilmenin erdemine ulaşılabilsin.

Gerçek, çağdaş, Müslüman olmanın sadece dua okumaya indirgenmesinin doğru olmadığını, bizzat Kuran-ı Kerimi okuyarak öğrenelim. Öğrenelim ki doğru anlatabilelim. Anlayalım ki kul hakkı almayalım. Temiz kalple, yalan söylemeden, akşam başımızı yastığa koymanın hafifliğini yaşayalım.

Bir ömür ancak bittiğinde, kaç Ramazan gördüğünü bilir.