Saygıdeğer Önce Vatan Gazetesi okurlarım, bu hafta ki yazımda sizler ile bu mevsim zevk ile tüketeceğimiz, kompostosunu, reçelini yapacağımız hatta sonra tüketmek amacıyla kurutabileceğimiz incir ile ilgili bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.
Köklerinin nemli ortamda yayılması ve betonu delecek güce sahip olması ile nam salan incir ağacının evlerimizin yakınına dikilmesinin sakıncalar doğuracağı bir gerçektir. Ancak aşağıda arz edeceğim yararlarını okuyunca incir hakkında ki olumsuz düşünceniz umarım olumluya dönüşecektir.

Şöyle ki; incir, içerdiği yüksek oranlardaki potasyum, protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin kaynağıdır. Diğer meyvelere üstünlüğü ise kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeriği açısından anne sütüne hemen hemen eş değer oluşudur. Ayrıca yeni doğum yapan annelerin sütünün artmasına katkı da yapmaktadır. İçerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin olup, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğine de sahip bir meyvedir.

İncir özlerinin ihtiva ettiği benzaldehit nedeniyle Japon araştırmaların yapmış oldukları araştırmalarda tümörleri küçülttüğüne dair yaklaşık yüz kadar literatür bulunmaktadır. Amerikan Diyabet Kurumu verilerine göre insanlar sağlıkları gereği günde 25 ile 50 gr arasında lif tüketmeliler. Ulusal Bilim Akademisi’ne göre ise, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak bu miktar 21 ile 38 gr arasında olması gerektiği ifade edilmektedir. Ayrıca, Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma da ise, diyetinde yüksek miktarda lif tüketen erkeklerin (yaklaşık günde 29 gr) az lif tüketenlere kıyasla kalp krizi riskinin %40 oranında düştüğünü göstermiştir.

Yüksek lif içeren beslenme tarzlarının çok daha sağlıklı bir kan şekeri ve kilo kontrolü sağladığı da ispatlanmıştır. 3-4 incirde yaklaşık 5 gr lif bulunur ki bu da inciri en yüksek lif içeren besinler arasına girmesini sağlamaktadır. Ayrıca ortalama 3-4 incir yaklaşık 125 kalori karşılığında bizlere 82 mg kalsiyum, artı 34 mg magnezyum sağlamaktadır. Bu bir bardak portakal suyundaki kalsiyumun üç katından daha fazla değerdedir.

Sadece 3-4 adet incirle 473 mg potasyum almamız da mümkündür. Bu değer inciri potasyum miktarı yüksek besinler arasına girmesine neden olmaktadır. Yapılan çok sayıda araştırmada sebze ve meyve gibi potasyum açısından zengin yiyeceklerle beslenen insanların kalp rahatsızlığı ve inme yaşama oranlarının düşük olduğu kanıtlanmıştır. Üstelik tansiyonu düşük tutmanın kilit maddesi potasyumdur. En son yapılan incelemelerde düzenli şekilde yüksek potasyum içeren besinler tüketen insanların kan basıncının tüketmeyenlere kıyasla daha düşük olduğu ortaya konulmuştur.

Yapılan başka bir çalışmada ise, her gün bir öğün incir gibi potasyum yönünden zengin yiyecekler tüketen yüksek tansiyon hastalarının ölümcül felç riskinin % 40 oranında düşüşe neden olduğudur. Bunlara ilaveten incir çok iyi bir antioksidan kaynağı olup, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler günde 3-4 adet inciri rahatlıkla tüketilebilirler Yaş incir ileride tüketilmek amacıyla kurutulduğunda, yapısındaki kalsiyum oranı yaklaşık 4 kat artmakta ve bu sayede müthiş bir kalsiyum ve enerji deposu haline gelmektedir.

İncir sanılanın aksine günde bir-iki adet tüketildiğinde kan şekerini düzenler, hazmı kolaylaştırır, çocukların gelişiminde ise anne sütü kadar faydalıdır. Her gün bir adet tüketilen incirin ise kolesterolü düzenlediği ifade edilmektedir.

İncirin yapısında yer alan fruktoz (meyve şekeri), albüminli maddeler, organik asitler, pektin, pro vitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt ve fosfor, vitamin ve mineraller enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korumada çok önemli rol oynamaktadır.

İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin rejenerasyonuna (yenilenmesine) büyük katkı sağlamaktadır.  Şöyle ki; 100 gram kuru incir yenilirse vücudun günlük ihtiyaçlarından kalsiyumun % 17'si, demir ve magnezyumun % 30'u, fosforun % 20'si, B1 vitamininin % 5'i ve B2 vitamininin % 4'ü sağlanmış olmaktadır.

Diğer meyvelere göre en yüksek lif oranına sahip olan incir, aynı zamanda hemoroid (basur) hastalığına karşı da büyük yarar sağlamaktadır. Saygıdeğer okurlarım, neme lazım biz en iyisi incirimizi evimizin temellerinden biraz uzak dikelim(!) ya da mevsiminde pazara, manava gidip filemizi doldurmaya çalışalım.

Sağlıklı, mutlu nice güzel günler diliyor, Saygılar sunuyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.