Yıllarca teknoloji şirketlerin kurucu ortağı olmuşsunuz. Bir ticari geçmişiniz var. Hiç bilmediğiniz bir mesleğe geçiş yapmak cesur bir hamle olmuş. Tereddütleriniz oldu mu? 

Herkesin yaşadığı “Acaba tutunur mu?” tereddütünü yaşadım. Ülkenin şartları itibariyle normal bir durum. Bunun dışında endişelerim olmadı.

Başarılı bir iş kadını, başarılı bir mekan, güler yüzle ayrılan müşteriler... Artois iki yılı doldurmuş, emin adımlarla büyüyen bir mekan, burayı açma fikri ilk olarak nasıl doğdu? 

Benim hayalimdi. Hizmet sektöründe olmayı çok seviyorum. Burada her şeyin içerisindeyim, müşterilerle ilişkiler içinde olmayı çok seviyorum. Doğru bir iş yaptığıma emekli olduktan sonra karar verdim.

Bir mekan açarken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör nedir?

En önem verdiğim şey görseldi. Şuan görmüş olduğunuz bu mekanda, hiçbir mimar çalışmadı. Tuzluğundan, çatalına kadar, bardak tabak seçimlerine kadar büyük bir çoğunluğunu ben yaptım. İç mimari bana ait. Çok uyumlu bir ekip, kadro kurduk. Zaten çalışmamızın zor olduğu kişiler ister istemez bu kadronun içinde yer alamıyor. Mutfak ekibimiz, şefimiz, bardaki çalışanlarımız hiç değişmedi. Kemik kadroyu korumak da çok önemlidir.

Artois’in hikayesi sizin kendi hayat hikayenize nasıl deneyimler kattı?

Burada hareketli bir hayatımız var. Ben kurumsal bir hayattaydım, ama belirli sınırları vardı. Burası benim evim gibi… Evimde ağırlamıyorum ama her gün yeni tanıdığım insanları burada evim kadar vakit geçirdiğim burada ağırlıyorum.

Yenilikçi menünüz, ama en çok da kokteylleriniz dikkat çekiyor. Buraya bir kokteyl bar diyebilir miyiz?

Diyebiliriz, aynı zamanda kokteyllerimiz de hiçbir şekilde şurup kullanmıyoruz.  Meyve içeren kokteyllerin hepsi meyvenin kendisinden yapılıyor. Şuruplarını da dışarıdan almayıp, kendimiz ithal ediyoruz.

Gelen müşteriler tarafından en çok talep edilen lezzetleriniz neler? 

Pizzalarımızı çok beğeniyorlar. Parmesan tekerinde makarnayı çok seviyorlar. Anne kahvaltımız çok tercih ediliyor.

Dünya mutfağıyla Türk lezzetlerini birleştirerek yeni bir lezzet farkı ortaya koymak en bugün amaçlarınızdan biri, bu lezzeti yakalamak için nasıl bir yol izliyorsunuz? 

Dünya mutfağını bir araya getiriyoruz. Ben bir İtalyan peyniri yerine Konya’nın Obruk peynirini, İtalyan sucuğu yerine Kayseri’nin sucuğunu kullanıyoruz. Ve inanın çok daha güzel bir lezzet elde ediyoruz. Anadolu mutfağı hiç yabana atılmamalı…

Kısa sürede büyük başarı elde ettiniz. Bunun bir sırrı var mı?

Çizgimizi hiç bozmadık. Hep ne istediğimizi bildik. Buraya gelen misafirlerin huzurlu ayrılmaları bizim için çok önemli. Burada kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini çok istedik. Genelde bize ulaşan yorumlarda buna benzer cümleler duyuyorum. Bundan daha güzel bir başarı olamaz.

Artois şubeleşecek mi?

Düşünüyorum. Sadece Türkiye’de değil, yurtdışı çalışmalarımız da devam ediyor. Yakın zamanlarda duyabilirsiniz, ama doğru konumlandırdığımız zaman bunu dillendirmek istiyoruz.

En çok hayalini kurduğunuz şeyi gerçekleştirdiniz. Sırada yeni bir hayal var mı? 

Butik otel açmak istiyorum. Restoranımı da oraya açmış olurum. bu vesileyle iki büyük hayalimi gerçekleştirmiş olurum.

Gastronomiye bir merakınız varmış. Mutfakla aranız iyidir o zaman. En iyi yaptığınız yemek nedir? 

Hiç merak etmiyordum. Mutfakla aram çok iyi sayılmaz, ama su böreğim meşhurdur. Manto hamurunu da kendim açarım. Burada şeflerimiz izin vermiyor, ama evde vakit buldukça yapıyorum.

Özellikle son yıllarda kadın işletmeciler, kadın girişimcilerin arttığını görüp, gururlanıyorum. Siz de başarılı bir kadın girişimcisiniz. Burayı açarken en çok zorlandığınız şey neydi? 

Pazarın geneline erkekler hakim. Her şeyi çok iyi bildiklerini zannediyorlar, ama öyle değil. Biraz değişiklik yapmaya çalıştığınızda ayrık otu gibi kalıyorsunuz. Kadın olduğumuz için bu durum daha fazlaydı, ama ben her zaman ne istediğini bilen biri olduğum için tüm bu olasılıkları yok ettim.

En zor zamanlarda, tekrardan ayağa kalkacak motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz? 

Üretmeyi çok seviyorum, çalışmayı çok seviyorum. Benim için başarısız olmak çok da önemli değil, asıl başarısız olduğum konunun içeriğinden bir şeyler öğrendiğim zaman yeni bir adım atılmış olur.

Henüz hayallerini gerçekleştirememiş, ayağa kalkmak ve hayal kurmak için doğru zamanı bekleyen hemcinslerinize ne söylemek istersiniz?

Düşündüğünüz zamanı beklemeyin, çünkü böyle bir zaman size gelmez. Ne istediğinizi bildiğiniz zaman harekete geçeceksiniz. Yanlış yaparak, düşerek, kalkarak, ama onu çok istediğinizde beklemeyin, hemen harekete geçin.