• Öğrencinin derse ilgi duymaması, öğrenmek istememesi. Dersi öğrenmeye hazır olmaması.

 • Vasatın altındaki öğrencinin dersi takip etmekte öğretmenin hızına ayak uyduramaması yani öğrenme hızının yavaş oluşu.

 • Anlaşılması zor olan konuları anlayamadığından yılgınlığa kapılarak derse karşı isteksizlik duyup dersten soğuması ve hiç ilgi duymaması.

 • Sözlü anlatım metodunda öğrencinin, derse aktif olarak katılamaması.

 • Sözlü anlatım şeklindeki derste en fazla 20 dakika sonra öğrenci dikkatinin dağılması.

 • Öğrencinin öğrendiklerini kısa bir süre sonra unutması.PLANLAMA VE UYGULAMA

Bir ders planı şu başlıklar altında hazırlanır:


 1. Öğretimin Hedefleri:
 • Amaç (NİÇİN ÖĞRETİLECEK?)

 • Görev (NE ÖĞRETİLECEK?)

 • Etkileme (Konunun önemi ve ilgi uyandırma)(4)     Şartlar (NASIL ÖĞRETİLECEK?) (Kullanılacak olan eğitim yardımcı malzemeleri, cihazları ve mekân değişikliği vs. gibi hususlar) Konunun takdiminde kullanılacak olan eğitim teknolojisi yani öğretim metodu ve yardımcı öğretim ve eğitim malzemesi tespit edilir.

(5)     Standartlar (Kriterler) (ÖĞRETTİĞİMİZİ NASIL ANLIYACAĞIZ?) yani, öğrencinin öğrenmiş olduğunun ölçüsü.

Bu aynı zamanda görevin gerçekleşip gerçekleşmediğinin ve eğitimcinin ne kadar başarılı olduğunun da ölçüsüdür.


 1. Öğretmen ders notu (anlatım) hangi metot kullanılacaksa o metoda göre hazırlanır. Nazari anlatılacak hususların yer aldığı bölüm.

 2. Yaparak gösterme (Uygulamaya dönük hususlar, gösteri ve tatbikatlar not edilecek). Eğitimci bizzat yaparak gösterecek.

 3. Uygulama (İcraata dönük hususların kursiyerler tarafından nasıl tatbik edileceği yazılacak.) (Tatbikat esnasında hatalı davrananlara anında doğrusu gösterilerek geri besleme yapılacaktır.)

 4. Kriter testi ve değerlendirme rehberi

 5. Genel tekrar

 6. İstifade edilen mehazlar.YUKARIDA SIRALADIĞIMIZ BU PROBLEMLERE ÇARE NEDİR?

Bizce en önemli problem, öğrenciyi dersi dinlemeye ve öğrenmeye ikna edebilmektir. Bunun için önce bu problemi ele alalım. İlgisizliği ve isteksizliği önleyebilmek için şu çarelere başvurabiliriz.


 1. Motive etmek (Etkileme)

 2. Öğretimde çağdaş eğitim teknolojisini kullanmak.

 3. Talebeye verimli ders çalışma ve kolay öğrenme tekniklerini öğretmek.

 4. Talebe için en faydalı öğretim metotlarıyla materyal hazırlamak.

 5. Motive etmek (Etkileme): Öğrenci üzerinde öğrenmeye karşı bir arzu ve istek meydana getirirken bu isteği de yönlendirmek, pasif ve ilgisiz bir öğrenciyi aktif ve öğrenmeye teşne bir hâle getirmek için yapılan faaliyetler. Sizler için tespit edebildiğim çareleri arz ediyorum.Belli başlı müşevvikler (teşvik edici hususlar) ve muharrikler (öğrenme isteğini tahrik eden hususlar): Öğrenme isteği uyandıran amiller.


 1. Öğrencinin kısa vadeli hedeflerine ulaşma arzusu ile bağlantı kurmak.

 2. Öğretilecek konu ile çocuğun ihtiyaçları arasında münasebet kurmak.

 3. Öğrencinin arkadaşları arasında kendini ispatlamasını sağlamak.

 4. Öğrencinin ilgi alanları ile dersler arasında münasebet kurmak.

 5. Akran ve yetişkinler arasında tasvip edilme ve beğenilme duygusunu tahrik etmek.

 6. Öğrencinin başarılarını arkadaşlarının karşısında takdir etmek.

 7. Öğrencinin yaptığı şeyi doğru olarak vasıflandırmak ve o şeyi tekrar doğru yapmasını sağlamak. Doğruluk duygusunun meydan getirdiği hazzı tatmasını yani öğrencinin başarılı olduğunu bilmesini sağlamak.

 8. Herkesçe sevilen tarihî şahsiyetlere karşı hayranlık uyandırmak ve içlerinde onlara benzeme isteği uyandırmak. Örnek insan ve rol model insanları belirlemek.

 9. Bilinmeyeni anlamaya çalışma ve merak arzularını gıdıklamak.

 10. Öğrencilerin hobi faaliyetleri, yeni şeyler keşfetme, deneme ve anlatma arzuları için imkânlar hazırlamak.

 11. Eğitim teknolojisinden istifade etmek.

 12. Öğrenciye ilk dersten itibaren tatlı dil ve güler yüzlü olmak.

 13. Empati ile öğrenciyi anlamaya çalışarak, kendini öğrenciye sevdirmek.

 14. Sınıf için bir vizyon oluşturmak ve o vizyona öğrencilerin ortak olmasını sağlamak.

 15. Sinerji ve işbirliği ruhu oluşturmak için öğretmenin de içinde görev alacağı veya koçluk yapacağı sosyal ve sportif faaliyetlerde bulunmak.

 16. Öğrencinin derse katılımını sağlamak.

 17. Öğretimde çağdaş eğitim teknolojisini kullanmak.Eğitim teknolojisi deyince iki şey anlaşılır:


 1. Öğretim metotları,

 2. Eğitim yardımcı malzemeleri olarak kullanılan teknolojik cihazlar.Biz burada öncelikle metot üzerinde duruyoruz. Gelecek makalede, psikolojik temel faktörlere göz atacağız.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.