ABD Başkanı Joe Biden’dan Ramazan mesajı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ve eşi First Lady Jill Biden ABD ve tüm dünyadaki Müslümanların Ramazan ayını kutladı.


Biden sözlerine “Jill ile birlikte, oruç, yenilenme, yardım, ibadet ve büyüme zamanı olan kutsal Ramazan ayına giren Amerika ve dünyadaki Müslüman topluluklara en iyi dileklerimizi iletiyoruz” diyerek başladı.

Mesajında Türkiye ve Suriye'de depremlerde yakınını kaybedenlerin yanında olduklarını belirten Biden, “Yıkıcı depremlerde çok sayıda yakınını kaybeden Türkiye ve Suriye halkının; geçen yaz yaşanan selin ardından hayatlarını yeniden inşa eden Pakistan halkının yanında yer almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bayramda Beyaz Saray’da Müslümanları çağırarak bayram resepsiyonun verilmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı da kutladı

ABD’de benzer özel günlerde Başkandan Bakanlara, Senatörlerden Belediye Başkanlarına çoğu kişi mesaj yayınlar. Ramazan ayında da ABD’deki birçok politikacı ve firma Müslümanların özel ayını kutladı.


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Ramazan ayının başlaması sebebiyle yazılı mesajda, Ramazan ayının Müslümanlar için kutsal bir ibadet, aile ile birlikte kutlama, daha az şanslı olanları şefkatle hatırlama dönemi olduğunu belirtti.

Bakan Blinken ‘Ramazan ayı başlarken, bu zamanı hepimizin çok değer verdiği barış, uyum ve empati gibi ortak değerleri kendimize hatırlatmak için kullanalım. Dünyadaki 1.8 milyar Müslüman'a Ramazan ayını kutlarım’ ifadelerini kullandı.

Amerika Yerlileri (Kızılderililer) deprem için seferber oldu

Muwekma Ohlone Kabile Başkanı Charlene Nijmeh bizzat Adıyaman'a giderek 1 TIR dolusu yardım ulaştırdı. California’nın San Francisco şehrinde yaşayan iş kadını yardımların süreceğini söyledi. Kabile başkanı Charlene Nijmeh’in eşlik ettiği TIR, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası’nın önüne geldi.

Yardım malzemeleri Nijmeh tarafından burada toplanan depremzedelere dağıtıldı. Onlarca kişi, içinde giyim ve kuru gıda malzemeleri bulunan yardım paketlerinden aldı. Aynı zamanda Yeşil Eğitim Vakfı’nın Kurucusu olan Nijmeh, yardım kampanyasından önce yaptığı yazılı açıklamada, depremin etkilerinin uzun vadeli olacağını söyledi. Uluslararası toplumu yardım için teşvik edeceklerini ifade eden Nijmeh, “Yeşil Eğitim Vakfı ve Muwekma Ohlone Kabilesi olarak bizler, Türk halkının bu krizi atlatmasına yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapıyor ve tüm küresel toplumu bu krizi hafifletmek için bir araya gelmeye teşvik ediyoruz” dedi.

Nijmeh'in Türkiye'de yatırımları da bulunuyor.

ABD'den Türkiye ve Suriye'ye 50 milyon dolarlık ek yardım

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) 50 milyon dolarlık daha yardım yapacaklarını açıkladı.


ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından yapılan açıklamada, "Belçika'nın Brüksel kentinde düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda, Türkiye ve Suriye'deki depremlerden etkilenenlere yardım etmek için ek 50 milyon dolarlık acil insani yardım taahhüdünde bulunulduğu" belirtildi.

Açıklamada, depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye'de 50 binden fazla insanın hayatını, 3 milyon kişinin evini kaybettiği, yüzbinlerce binanın hasar gördüğü veya yıkıldığı aktarıldı. Yeni açıklanan miktarla ABD'nin insani yardımının 235 milyon dolara ulaştığı vurgulanan açıklamada, ek yardımla USAID ve ortaklarının mevcut gıda, yardım malzemeleri, barınak, güvenli su ve sanitasyon dağıtımlarını "Türkiye ve Suriye'de milyonlara ulaşacak şekilde" genişlettiğine değinildi

ABD ayni yardımların dışında bu zamana kadar 185 milyon $ yardım yapmıştı. Ayrıca Amerikan firmaları toplam 111 milyon $ yardım gönderdi

California'dan sonra Utah da harekete geçti

Geçmişte depremlerin de olduğu California’daki bilim insanları Türkiye’deki deprem sonrası harekete geçti haberini ilk biz aktarmıştık. Los Angeles County de Türkiye'deki depremden ders çıkardı. Los Angeles Bölge Beleediyesine büyük küçük 88 şehir bağlı. 10 milyonluk nüfusu bulunan LA County’de önlemler başlamıştı. Los Angles İlçesindeki yetkililer ilçenin inşaat yönetmeliğini güncellemek ve sünek olmayan tüm yüksek binaların 10 yıl içinde güçlendirilmesini zorunlu kılmak için oy kullanmıştı.

Şimdi de Utah eyaleti harekete geçti. Türkiye'deki deprem sonrası önlem alınmaya başladı. Deprem mühendisi Brady Cox Türkiye’de incelemelerde bulundu ve geç bile kalındığını söyledi. Cox, "Amacım, altyapımızı büyük ve zarar verici bir depreme hazırlamak için mühendislik çabalarımıza odaklanabilmemiz için bu Utah Üniversitesine bağlı merkezi başlatmaktı. Eyaletteki güçlendirilmemiş yapılarla ilgili de büyük bir sorunumuz var. " ifadelerini kullandı.

2015 yılında, Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü'nün Utah Bölümü, fayın Salt Lake City segmenti boyunca "büyük olanın" yaklaşık olarak sonuçlanacağını tahmin ediliyor:

- 2.500 ölüm
- 8.000 yaralanma
- 84 bin hane hasarı
- 90 günden uzun süredir içme suyu olmayan 330.000 hane
- 33 milyar dolarlık ekonomik kayıp

Boeing’in Başkan Yardımcıları Türk Büyükelçiliğinde

Boeing'in Başkan Yardımcıları ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi görüştü.Büyükelçi Murat Mercan, ABD’de toplanan ayni yardımların Türkiye'ye ulaştırılmasında verdikleri destek nedeniyle teşekkürlerini sundu

Görüşmeye Türk Hava Yolları’nın Washington Müdürü Özer Güler de katıldı.

Elazığlı doktor kadın hayatını kaybetti

Ohio'daki Türk - Amerikan Toplumunun acı kaybı: Columbus şehrinde yaşayan 94 yaşındaki Doktor Semiha Öktener hayatını kaybetti.


Elazığlı doktor İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahpaşa'yı bitirdikten sonra Mardinli eşi Dr. Haldun Bey ile New York'a taşınarak Bronx-Lebanon hastanesinde çalıştı. En son Ohio'da Gazi Hastanesinde çalışıyordu.

Doktorluğunun yanı sıra üç kız çocuğunu büyütürken de Türk Amerikan Toplumunda aktif olan Öktener, Türk Amerikan derneğinde aktif olarak rol aldı, öncülük yapmıştı.