ABD senatosu, Çin'in özerk bölgesi olan Hong Kong'da, ayrıcalıklı ticaret statüsünün yıllık olarak tekrar gözden geçirilmesini öngören tasarıyı, sözlü bir oylamayla onayladı biliyorsunuz.
Yıllar önce Çin ile Britanya Krallığının yaptıkları bir anlaşma sonucu Hong Kong 1997 yılına kadar İngiltere'ye verildi. Sözleşme 97'de bitti. Sözleşme bittikten sonra  Amerika kabadayılık yaptı. Savaş gemilerini Pasifik'e çekti. 
Bunun üzerine, Çin dedi ki; "Eğer 24 saat içerisinde o gemiler, Pasifik'ten  gitmezse -tehdit aynen şuydu- o gemilerin hepsini ama hepsini füzelerle yok ederim!
 E, sen eski Çin ile muhatap değilsin ki?
 Çin, filosunu Pasifik'e gönderdi. Fakat öyle bir filo gönderdi ki; Amerika'nın 10 gemisi varsa; Çin, 100 gemi gönderdi. Bununla da kalmadı, bütün ordusunu oraya yığdı! Amerika'nın bırakın 24 saati, 12 saat içerisinde bir tane dahi gemisi kalmadı. Kaçarak gittiler.
Amerika vakti zamanında Çin'i  büyüttü. Fakat tabii o dönem başlarına ne gibi bir bela aldıklarını henüz bilmiyorlardı.
Hong Kong , Çin ve İngiltere için hep bir kuyruk acısıdır. 
Evet, Çin sözleşme bittikten sonra İngiltere'den hakkı olan Hong Kong'u tekrar aldı ve Hong Kong, Çin'e bağlı özerk bir devlet oldu. Kıbrıs gibi düşünün. Kıbrıs, Türkiye'ye bağlı gibi görünür fakat kendi içerisinde bir yönetimi vardır. Herhangi bir durum olduğunda Türkiye müdahale etme hakkına sahiptir. 
Baktığımızda Hong Kong, dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri. Çok büyük limanlara sahip. Uzak Doğu'nun tüm ticaret gemileri Hong Kong limanlarından çıkar. Oradaki ticari pastanın büyüklüğünü siz düşünün artık!
Şimdi Hong Kong'un tekrar özelleşmesi için bir ayaklanma yapman gerekiyor. Ayaklanma yap, Hong Kong halkı referanduma gitsin, Çin'den ayrılsın. 
Çin bunu yer mi? 
Şu durumda Amerika, hiçbir şey yapamaz! (Her zamanki gibi...) sadece havlar!
Neymiş, senatoda sözlü olarak onaylanmış! 
Sıkıyorsa yazılı yapsana!
Amerikanın ekonomisinin döner çarkının yüzde 40 'ını ve  iç işlerini dahil,  Çin tutuyor.
Amerika'da, Çin'e ait kaç tane nükleer santral var, kaç tane ücretli yol var?
Peki durum buyken; Amerika neyin artistliği yapıyor olabilir?
Biz hâlâ güçlüyüz, dişimizi gösterebiliriz!
 Yalnız diş gösterdiğiniz aslan! Siz ise çakalsnız!
Aslan, çakala yem olmaz! Önce uzaktan uzun  bir süre izler. Ve sadece bir pençe takar, o pençe ile de çakalı ikiye böler!
Yani öyle yediremezsin Çin'e! Tehdit, mehdit işlemez! 
Farklı bir açıdan değerlendirdiğimizde ve "Amerika, Çin'i bitirebilir mi?" diye sorduğumuzda cevap evettir.
Çin'i bitirebilmenin tek bir yolu vardır; o da ekonomidir.
Çin'in rezervlerinden yüzde 60 ila 70'i dolara endeksli olduğundan,  Çin'e kota koyar, Çin'e ambargo koyar, ve Çin'den çıkacak dolara izin vermezse Çin'in ticaretini dibe vurdurur. 1.300 küsür milyar nüfuslu Çin'i, bir sene içerisinde fukara yapar.
Tabii bunu pratikte uygulayabilmesi için; tüm birleşmiş milletlerin buna uyması gerekiyor ve tüm birleşmiş milletlerin dolarla olan ilişkisini kesmesi gerekiyor.
Fakat bugün Amerika'nın çok fazla düşmanı var ve bu nedenle kimse buna evet demez!
Ve ayrıca Almanya'nın, Fransa'nın ve daha pek çok ülkenin, ekonomilerinin bir kısmı Çin' bağlıdır.
Bugün dünyanın en rezil ekonomiye sahip devleti Amerikadır.  
Biliyorsunuz ekonomi gelir ve gidere bakılarak hesaplanır. Bugün Amerika'nın sadece Çin'e 15-16 Trilyon dolar borcu var...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.