İslam’da kadın erkek ayrımının olmadığını insan olarak herkesin eşit olarak yaratıldığından söz edilir. Daha sonra kadının kuran ve sünnette ifade edilişlerine dikkat çekilir. Kadının sahip olduğu haklar sayılarak izah edilmeye çalışılır. Diğer taraftan kadının sosyal hayattaki rolü üzerinde durulur. İslami tebliğ konusunda kadınların durumu ibadetlerde onlara tanınan kolaylıklar ile Kuran ve hadislerde ifade edilen örnek kadınların tarihi süreç içerisinde gösterdikleri başarılardan söz edilir. Yaşantımızın her alanında Kadın toplumların huzur ve mutluluğu, nesillerini devam ettirmeleri için Allah tarafından verilmiş bir imkân olarak görülmelidir. İyi eğitilmiş kadınların çocuklarına güzel değerleri benimsetip, manevi duygularla iyi derecede yetiştirerek, güven huzur ve kardeşlik duygularının oluşmasına, ülkenin kalkınmasına önemli derecede katkı sağlayacağı gerçeği görmezlikten gelinemez.  Kuranda ilk olarak evlenen kadınların mihrini yani hakkını ödeyiniz diye buruyor ve nikâhlı kadınıza sahip çıkın kollayın haram olanlardan uzaklaşın zina haramdır diyor. Kadının erkek gibi  nefis ile yaratıldığını  iman edip ibadet yaparlarsa cennet ile müşerefleneceğini isyan ederse cezalanacağını Kadınlarında erkeklerin üzerinde hakkı olduğunu  bize bildiriyor  kızlarınıza ilimi ahlakı iffeti öğretiniz Salihli bir kız çocuğu yetiştiriniz diyor  cahiliye döneminde öfkeyle kapkaraya kesildiklerini utanla dipdiri olarak gömdüklerini yapmayınız  utanma duygusuna kapılmayınız diye bildiriyor   verdiğiniz Mihrileri   istemeyiniz zorla mirasçı kabul ettirmeyiniz adaleti gözetleyiniz hakkını çiğnemeyiniz  diye anlatıyor   günümüze gelince  toplumun her kesiminde kadın ikinci sınıf olarak görülürken   cinsel obje olarak nitelendiriliyor   her yerde kadını açarak  cahiliye döneminde yapılan  sergilen duruma benziyor   örnekle ifade edersek araba, mobilya, ev, gofret, kraker gibi reklamlarda  erotizm kullanarak  kadınlar sergileniyor  İslam’da kadına ayrı bir değer verilmiştir en önemli  kadının yaşamda olan vazgeçilmez yeri değeri    el üstünde tutulmuştur    toplumda kadın hakkı deyince akla ilk gelen şey saçını açması  tesettürden çıkarılması  seçme seçilme hakkı verilmesi bunları bir düşünsek kadının elinden alınan değerleri görürüz  bir kapalı bayan görülse öcü diye ifade ediliyor açılmış bir kadın görülse güzelliği övülüyor işte size kadın hakkı ilk olarak kadınlar  kendi cinslerinin hakkını korumalı   kapalı kadın açık kadına ses çıkarmazken açık kadın hakaretleri sıralarken hatta ülkeden kovma noktasına geliyor.

Kadınlar açılmayı özgürlük olarak görüldüğü cinselliği ön plana çıkarıldığı süslenmeyi bir hak olarak görüldüğü kapalı kadınların elinden yaşam kısıtlaması getirildiği bir vaziyette hangi kadın hakları savurulacaktır kadın hakkı deyince benim aklıma söz haklarının esas alınması iffetinin savunulması cinsellik obje olarak kullanılmaması yaşamın her alanında eşitlik denilip ikinci sınıf olarak görülmemesi yaşam alanlarının İslam kurallarına göre açılması budur   abla bacı ana ifadeler kullanıp düşüncede fanteziler kurup  yaşanması bana ikiyüzlülük geliyor  kadın hakkını savulmadan önce düşünceden fanteziler kaldırılmalı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.