HAKAN'CA YORUMLAR

10 Aralık 2018 Pazartesi 17:56
9 Okunma
HAKAN'CA YORUMLAR


HAKAN'IN KULAĞINDAKİLER


1-   Soner Sarıkabadayı - Tarifi Zor

2-   Aynur Aydın - Salla

3-  Gülşen - Bir İhtimal Biliyorum

4- Çağın Bodur - Evelallah

5- Emir - Naptın

6- Hande Ünsal - Seni Sever miydim?

7- Mehmet Erdem - Ağlayamam

8- Çağatay Akman - Ben Ne İnsanlar Gördüm

9- Emre Atabay - Aslında Yok

10- Deniz Seki Helal Ettim (feat Serkan Seki)


2018 45. PANTENE ALTIN KELEBEK ÖDÜLLERİ'NDE AKLIMDA KALANLAR...


45. Pantene Altın Kelebek Ödül töreni 9 Aralık akşamı gerçekleştir, her yıl olduğu gibi bu yıl da sansasyonel idi. Altın Kelebek Ödül töreniyle ilgili sosyal medyada her yıl yorum tufanı kopar keza bu yılda da koptu.
Gelelim Altın Kelebek Ödül töreninde benim aklımda kalanlara;


https://www.youtube.com/watch?v=wG_cN2SMTVk&app=desktop

Edis ve Aleyna Tilki söylenenlere ve duyduğuma göre canlı süsü verilen playback biri performans gerçekleştirdi. Şarkıyı söylerken senkronlar uyuşmuyordu. Kenan Doğulu ise aldı eline gitarını ve aslanlar gibi canlı canlı şarkısını söyledi. Hepimiz eleştiririz ya ‘Televizyonda neden canlı söylemiyorlar?’ diye, bu soruya bazı sanatçılar ''Canlı yayın risktir, Türkiye'de ödül törenlerinde canlı söyleyebileceğimiz ses sistemi yok.'' Yanıtını verirdi. Kenan Doğulu ise aslanlar gibi şarkısını söyledi, umarım herkese örnek olur. Ki Doğulu, gitarının akordunun bozulmasına rağmen yine de şarkısını söyledi. 25. Yıl Özel Ödülü çok yakıştı.


Müslüm Gürses Altın Kelebek gecesinde 45 yıl neden ödül almadı? 

Hakan Altun arabesk ile fantezi müzik kategorisinin birbirine karıştırılmasına dikkat çekti ve 'Ben arabesk müzik yapıyorum.'' açıklamasıyla yıllardır ödül törenlerinde 'Fantezi' diye tutturulan kategorinin arabesk olduğunu vurguladı. Müslüm Gürses'in 45 yıl ödül alamamasını da belki birçoğumuz ilk kez ondan öğrendik. Hani Müslüm filmiyle şov yapanlar var ya, ''Gittim, ağladım, öldüm bittim. Müslüm'e vefa'' sözcüklerini kullananlar… Bu tarz ödül törenlerinde Müslüm Gürses’in neden gözardı edildiğini de açıklasın. Neyse ki bu yıl Müslüm Gürses onur ödülüne layık görüldü ve ödülü Muhterem Nur aldı. Yıldız Tilbe'nin de yıllar sonra hak ettiği değeri görmesi beni çok sevindirdi. Çok seviyorum onu çok. 

Altın Kelebek Ödül Töreni’nde ödül alanlar önceden belli miydi?

Her yıl bu soru gündeme geliyor ve 10 Aralık sabahı Beyaz TV’de yayınlanan Söylemezsem Olmaz programında Ece Erken, ‘’Gecede sanatçılar ödül alacağını en az 2 hafta önceden biliyordu. Ben ödül aldığımda 2 hafta önceden haberim vardı.’’ dedi. Keza Sibel Can ve Ebru Yaşar gece öncesi verdikleri röportajda bu açıklamayı doğrular biçimdeydi. Keşke kimin ödül aldığı, kimin kime ödül vereceği son dakika öğrenilse, herkes heyecanlansa ama nerede… Belki böyle yapılsaydı oraya birçok isim sırf ödül almaya gelmemiş olacak. 

Altın Kelebek ödüllerinde başka neler oldu? 
Cem Yılmaz’ın ‘Bana ödül vermek için bir neden yaratmayın’ mesajı da çok yerindeydi. Acun Ilıcalı’nın uzun konuşma yapması sosyal medya kullanıcıları tarafından ''Uzun konuşmalardan insanlar çok sıkılıyor.'' yorumu almasına sebep oldu. Tamam kendisi çok başarılı ama bence gerek yoktu. Hepimizin bir hikayesi var… Anlatmaya kalksak ohooo…

Çocuk oyuncuların masumiyeti de gözlerimi doldurdu. Kadın ve Sen Anlat Karadeniz dizisinin çocukları o kadar masumdular ki, o kadar saf ve başarılılar ki, yetenekleri hep devam etsin… 

 

https://m.youtube.com/watch?v=j-d4leWDC9w

 Aleyna Tilki gerçekten ağladı mı yoksa şov mu yaptı?

Evet bu soruyu sosyal medyada birçok insan kullandı mı? Kullandı. Aleyna Tilki ağlayamaz mı? Ağlar… Bu soru neden gündeme geldi, Aleyna Tilki’nin her açıklaması olay oluyor. Gelmemesi imkansız. Aleyna çocukluğunu yaşayamadığı için üzgün, birçok çocuk ise Aleyna Tilki olamadığı için üzgün. Halk ise hangisine üzüleceğini şaşırmış durumda. Aleyna başarılı bir kız, çok erken yaşta şöhrete kavuştu. Aldığı ödülü de sonuna kadar hak etti. Klasik pop sanatçıları birbiriyle kavga ededursun, yeniliğe kapalı, aynı müzik tarzını yapmaya devam ederken, genç nesil yaratıcılıklarıyla zirvede. Keza Edis’te çok başarılıydı, hak ettiği ödülü aldı. Altın Kelebek’te Hadise, Ezhel ve Gazapizm


Altın Kelebek gecesinde Hadise’nin yaptığı konuşma da dikkat çekti. Benim dikkatimi ise daha çok Hadise’nin Aleyna Tilki’ye yaptığı gönderme çekti. Birçok sosyal medya kullanıcısı da Hadise’nin sahnede Aleyna Tilki’nin ağladığı anları tiye aldığını belirtti. Yasaklanan Sıfıt Tolerans klibine rağmen Hadise, Farkımız Var şarkısıyla en iyi klip ödülünü aldığı gecede ‘’Bence sevmek, öpmek dünyanın en özel ve en normal duyguları. Ve bu duyguların yasaklanması çok saçma." açıklamasını yaptı. Ezhel ise en iyi çıkış yapan sanatçı ödülünü aldığı sırada; ‘’Sanatın sansürlenemeyeceğini, sanatın parmaklıklar arkasına alınamayacağını bilen ve bize her şekilde destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Çok sağ olun! Ödülümü her zaman hor görülmüş, arkada bırakılmış ama bugün zirveleri kovalayan Türkçe Rap için de alıyorum!" ifadelerini kullandı. Ezhel genç neslin çok sevdiği bir isim ve de çok haklı. Türkçe Rap uzun zamandır bu kadar değerlenmemişti, yıllarca hor görülen Rap müzik piyasası ilk kez bu kadar kıymete binmişti, popçular bile artık rap yapar oldu. Bakınız Gülşen’in yeni şarkısı Bir İhtimal Biliyorum…  Ve Yılın En İyi Şarkısı ödülünü de yine bir Rap şarkı olan Gazapizm'in seslendirdiği Heyecanı Yok şarkısı kazandı. Anıl Acar törendeki herkes tarafından kibar ve efendi bir duruşa sahip yorumunu aldı. E günümüz popçuları ve basın sektörü yıllarca Rap müziği bir kenara atıp baskı altında tutarsa olacağı buydu, ölmeden Rap'in değerlendiğini gördüm ya artık gam yemem. 


Altın Kelebek Ödül töreninde neden radyoculara ve müzik emekçilerine yer verilmedi?


Bu tarz gecelerde YouTuber isimleri bile düşünüp radyocuları, söz ve müzik yazarlarını unutmak beni çok yaralıyor. Keşke müzik emekçileri ve radyoculara da birer ödül verilseydi. Umarım gün gelir radyocular, müzik emekçileri, sesçisinden ışıkçısına kadar herkes değer görür. 


Sosyal mesajı yalnızca kadınlar vermemeli…

Birçok ödül töreninde erkekler sessiz, kadınlar ise yalnızca tek bir konuyla mesaj veriyor. Acaba genel olarak bütün ödül törenleri bir farkındalık yaratmak için düzenlense nasıl olur? Mesela bir ödül töreni hava kirliliğine dikkat çekmek için yapılsa? Bir ödül töreni çocuk işçilere farkındalık için yapılsa? Bir ödül töreni engelli bireylere farkındalık için yapılsa? Birçok erkek ödül alan isim kadının hakkını arasa, birçok kadın ise erkeğin hakkını arasa? Daha huzurlu geçmez mi? 


https://www.youtube.com/watch?v=Nd_LZoeNEpw&app=desktop

KALİTELİ ŞARKININ HEDEF KİTLESİ ÇOK GENİŞ


Sizlere son zamanlarda keşfettiğim çok değerli bir şarkıdan bahsetmek istiyorum. Emre Atabay Amerika’da çeşitli sahnelerde performans sergiledikten sonra Türkiye’deki müzik piyasasını kaliteli bir hale getirmek için kolları sıvamışa benziyor. Amerika’dan 2015 yılında Türkiye’ye dönen Atabay, ‘Yok Sana’ ve ‘Deli Gibi’ isimli şarkılarını dinleyiciye sunduktan sonra 2018’in sonlarına ‘Aslında Yok’ adlı şarkıyla damga vuracağa benziyor.


Emre Atabay’ın Aslında Yok şarkısı nasıl?


Aslında Yok adlı şarkıyı son derece kaliteli bulduğumu söylemeliyim. Amerika’yı keşfetmiş olmasından dolayı mıdır? Bilinmez son derece özgün bir şarkı yaratmış. Pop dinleyeni de yormaz, rock dinleyeni de. Deep House müzik dinleyicisini de kucaklar. Dolu dolu bir şarkı ve hedef kitlesi son derece geniş. Ayrıca YouTube adlı platforma gelen yorumlara bakılırsa Emre Atabay son derece yakışıklı bulunmuş. Yani kulağa hitap ettiği gibi göze de hitap ediyor bu da bir artı. Ama ben başka bir artıya dikkat çekmek istiyorum. Emre Atabay aynı zamanda söz ve müzik yazarı. Zaten ‘Aslında Yok’ adlı şarkının sözü ve bestesi de kendisine ait. Yetmemiş şarkının prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü de kendisi üstlenmiş. Gerçekten son zamanlarda görebileceğimiz büyük bir yetenek. Umarım çizgisini bozmaz.

Cümlelerimi Emre Atabay’ın sözleriyle tamamlamak istiyorum:  ‘Bazı parçaları dinlediğinizde  istemsizce ıslık çalmak isteyebilirsiniz. Bu benim icin “Şarkı” kelimesinin karşılığı. Her parçanız bir şarkı olmak zorunda değildir ama “Aslında Yok’’ ile ilgili herkesin söyleyeceği ilk şey bu olacak. Bence şarkıyı sound’u ile birlikte retro yapan element eskiden alışık olduğumuz şarkı duygusu.’’

 
Son Güncelleme: 10.12.2018 17:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.