Gözaltına alınan milletvekilleri hukuku tanımamışlardır

ANKARA Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Bölge Adliye Mahkemesine gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada, aralarında HDP Eş Genel Başkanl

04 Kasım 2016 Cuma 11:58
0 Okunma
Gözaltına alınan milletvekilleri hukuku tanımamışlardır
ANKARA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Bölge Adliye Mahkemesine gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada, aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu bazı milletvekillerinin gözaltına alınmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

HDP'den 15 milletvekili hakkında gözaltı kararı verildiğini ifade eden Bozdağ, söz konusu kararlar eleştirilerek kıyametler kopartıldığını söyledi.

Türkiye'nin hukuk devleti, kanun önünde de herkesin eşit olduğunu dile getiren Bozdağ, herkese uygulanan hukukun, dokunulmazlığı kaldırılmış milletvekillerine de ayrımsız uygulandığına dikkati çekti.

Milletvekillerinin, parti genel başkanlarının ifade vermelerinin, "hukuk devletine, yargı süreçlerine saygı" olduğunu ifade eden Bozdağ, bunun da kanuna, nizama ve Anayasa'ya uymak anlamına geldiğini kaydetti.

HDP Eş Genel Başkanlarının ve milletvekillerinin ifade vermeye gitmediklerini, "Biz gitmeyeceğiz, ifade vermeyeceğiz." şeklinde açıklamalar yaptıklarını hatırlatan Bozdağ, "Yargı görevi yapan savcının, yargılama görevinde bulunan bir mahkemenin bunların zorla getirilmesini emreden yasa hükümlerine uymaktan başka çıkar yolu var mı? Ya yasayı uygulamayacak, işi zamana yayacak, kanunu görmezden gelecek ya da yasaya uyacak, yasayı doğru bir şekilde uygulayacak." değerlendirmesinde bulundu.

"Talimat değişmiş demek ki"
"Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar çerçevesinde alınan gözaltı kararlarının tamamı yasanın amir hükmüne uyma zorunluluğunun doğal sonucudur. Yasa uygulanıyor, yasaya uyuluyor." diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bir hukuk devletiysek yasaya yargının uymasını ve yasayı uygulamasını yadırgamak yerine bu yasanın amir hükümlerine uymayan ve uymamaya davet edenleri eleştirmeliyiz. Herkes, 'Neden gözaltılar yapılıyor' yerine 'Neden yargının size yöneltilen yasal davetine icabet etmediniz de Türkiye'ye bu fotoğrafı yaşattınız' sorusunu sormalı. Çok net söylüyorum, uluslararası kamuoyunda 'Türkiye'de şöyle şöyle olaylar oluyor' denilsin diye, terör örgütünün propagandasına lojistik destek sağlamak için yargının davetine icabet edilmemiştir. Daha önce, 7 Haziran seçimlerinden sonra 'Dokunulmazlıkları kaldıralım' diye imza atan, çağrı yapan Eş Genel Başkan, şimdi yeni durumda ne yapıyor, başka bir şey söylüyor, 'Biz gitmeyeceğiz, bizi kimse alamaz ya da gelin alın.' Neden, çok açık, talimat değişmiş demek ki."

Yargının yaptığının, Anayasa ve yasanının amir hükmüne uymak ve söz konusu hükmü uygulamak olduğunun altını çizen Bozdağ, yargının bağımsız olduğunu belirtti.

Herkesin yargı sürecine saygı duyması gerektiğini vurgulayan Bozdağ, hukukun doğru işlenmesine yardımcı olunmasını istedi.

"Eleştirilmesi gereken yargı değil, davete uymayanlardır"
Gözaltına alınan milletvekillerinin, hukukun işlemesine yardımcı olmadığını, hukuku tanımadığını, hukuka saygı duymadığını dile getiren Bozdağ, şunları kaydetti:

"Böyle bir durumda da kanun, hukukun gereklerinin nasıl yerine getirileceğini açıkça yazmaktadır. Kanunun yazdığı biçimde hukukun gerekleri yerine getirilmektedir. Bu da tamamen yargının yaptığı bir tasarruf. Buradan Türkiye'yi eleştirmek için hazır kıta bekleyen, bütün kanallarıyla, temsilcileriyle Türkiye'ye çullanan herkese de söylüyorum; Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Türkiye'de yargı bağımsız ve tarafsızdır. Türk yargısının aldığı kararlara, eğer hukuk devletine, hukukun evrensel ilkelerine inanıyorsanız herkes gibi siz de saygı duymak zorundasınız. Bir bakın, yanlışlık varsa o zaman deyin ki 'Yanlışlık var.' Davetiye gidiyor, çağırıyor, gelmiyor, o zaman ne çare kalıyor, zorla getirme çaresi kalıyor. 'Bugünkü uygulamayı yapma dışında yargının eline bir seçenek bıraktılar da buna rağmen zorla getirme kararı alındı' denirse o zaman ben hak veririm. Ama yok öyle bir şey."

Bozdağ, Türk yargısının, yasaların uygulanmasının engellenmesi veya imkansız hale getirilmesi için çalışma yapıldığında, yargıya hangi kural emrediliyorsa o kuralı uyguladığını belirtti.

Türk yargısının Anayasa ve yasaların gereklerini yerine getirdiğini vurgulayan Bozdağ, "Eleştirilmesi gereken yargı değil, eleştirilmesi gereken, 'Biz hukuka saygılıyız, demokratik hukuk devletinin gereklerine, Anayasa'ya saygılıyız' deyip de Anayasa'yı ve hukuk devletini fiilen çiğneyip davete uymayanlardır." dedi.

'Türkiye'nin iç işlerine hiçbir ülke karışamaz'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye'de süren davaların neredeyse hepsiyle ilgili görüş belirtme hakkını hem Sayın Merkel hem hükümet sözcüsü hem Adalet Bakanı hem de diğer Alman yetkililer kendinde görüyor. Türkiye'nin bağımsız, egemen bir devlet olduğunu, Türk yargısının da Alman yargısı kadar bağımsız ve tarafsız bir yargı olduğunu onlar görmek, anlamak zorundadır. Siz Türkiye'nin iç işlerine karışamazsınız. Alman Adalet Bakanı'nın da haddine değildir, Merkel'in de haddine değildir, başka bakanların da haddine değildir. Hiçbir ülkenin de haddine düşmemiştir." dedi.

"Ne Alman Başbakanı ne de Avrupa’nın komiserleri, bize ders verme hakkına sahip değildir" diyen Bozdağ, şunları söyledi:

"Türkiye’yi yansız, bağımsız, objektif değerlendirdikleri zaman biz her türlü eleştiriye açığız ama terör örgütlerinin lojistiği ile terör örgütlerinin yazdığı raporların altına sadece imza koyarak, Türkiye’yi onların iddiasıyla yanlı, taraflı bir şekilde suçladıkları zaman o raporların bizim gözümüzde zerre kadar saygınlığı yoktur."

Bakan Bozdağ, "Türkiye'yi insan hakları ve hukuk devleti prensipleri çerçevesinde başkalarıyla mukayese edenler, önce dönüp kendilerine bakacaklar. Türkiye, bundan sonraki süreçte başka ülkelerdeki hak ihlallerini, ihlali yapanların yüzüne söylemeye devam edecektir." dedi.

Türkiye'nin demokratik hukuk devleti olduğunu belirten Bozdağ, "Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemeler tarafından kullanılmaktadır. Hakimlerimiz görevlerinde bağımsızdır anayasa gereğince; anayasa, kanun ve hukuka bağlı vicdani bir kanaatle kararlar vermekte, adli işlemler yapmaktadır." ifadesini kullandı.
Son Güncelleme: 04.11.2016 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.