DİNÇER KARACALAR'LA SAĞLIKLI GÜNLER

Child portrait with eye glasses

28 Kasım 2019 Perşembe 16:03
18 Okunma
DİNÇER KARACALAR'LA SAĞLIKLI GÜNLERDiz Kireçlenmesinde Ne Zaman Protez Ameliyatı Gerekir

Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Osman Lapçın, dizinde kireçlenme yaşayan hastalara seslendi. Osman Lapçın, kireçlenme hayatınızın akışını engelleyecek noktaya geldiyse ve diğer yöntemlerle bu sorun çözülmüyorsa diz protezi operasyonunun bir an önce yapılması gerektiğini vurguladı. İlerleyen tekniklerle bu sürecin düşünüldüğü kadar korkulacak bir şey olmadığını ifade eden Lapçın, operasyon sonrasında ağrıların da tamamen ortadan kalktığını ifade etti.

Günümüzde diz kireçlenmesi birçok insanın başa çıkamadığı problemlerden biri olarak öne çıkıyor. Diz kireçlenmesinde tedavi alternatiflerinden birisinin diz protezi ameliyatı olduğunu söyleyen Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Osman Lapçın, “Diz protezi ileri derecede kireçlenmelerde, diz ekleminin tamamen yıprandığı, kıkırdakların hasarlandığı, kemik dokuya kadar bulguların ilerlediği, röntgende eklem aralığı kapanmış olan hastalara yapılır. Kireçlenme hayatınızın akışını engellemeye başlamış ise artık diz protezi yapılacak aşamada olduğunuzu işaret eder.” diye konuştu.

Diz protezlerinin diğer eklemlere uygulanan protezlere göre sonuçlarının son derece başarılı olduğuna vurgu yapan Lapçın, diz kireçlenmesinin ise daha çok kadınlarda görüldüğünü söyledi.

  

Diz kireçlenmesinde gündüz yürümeye gece uyumaya engel olan ağrı kişiyi diz protezi adayı yapar

Kireçlenmede genetik geçiş olmadığını ifade eden Ortopedi Uzmanı Osman Lapçın, “Diz kireçlenmesinden korunmak için bütün travmatik şikayetlerde bir ortopedi uzmanına başvurulmalı.“ dedi ve şöyle devam etti: “Olası diz şikayetleri, kıkırdak yaralanmaları, menüsküs yaralanmaları, çapraz bağ yaralanmaları geç kalınmadan tedavi edilmelidir. Yoksa bunlar uzun dönemde kireçlenmeye yol açacaktır. Bunun dışında diz kireçlenmesinden korunmak için bacaklarda eğrilikler varsa yine bir ortopedi uzmanına gösterilmeli. Çünkü bu problem diz ekleminin daha erken kireçlenmesine sebep olur.”

Çok ileri düzeyde ağrıların ortaya çıktığı, herhangi bir şekilde fizik tedavi, ağrı kesici ve enjeksiyonlar gibi yöntemlere artık cevap vermeyen, gündüz yürüme, gece uyuma konusunda sıkıntı yaşayan hastalara diz protezi yaptıklarını söyleyen Lapçın, kilonun ise kireçlenme üzerine olumsuz etkisi olduğunu vurguladı. Osman Lapçın ayrıca fazla kiloların kireçlenme sürecini hızlandırdığını ve var olan kireçlenmeye ait bulguları da tetiklediğini belirtti.

 

 

 Bu problem 7 yaşına kadar tedavi edilmeli! 

İlk 7 yaşın göz tembelliği için kritik dönem olduğunu ve erken tedavi edilmezse ileri yaşta tedavisinin olmadığını biliyor musunuz? Şaşılık asla kendi kendisine ve zamanla düzelmez. Görme duyusu doğduktan sonra gelişmeye devam eder ve gelişimini 5-7 yaşlarında tamamlar. Şaşılık gibi göz tembelliğine yol açan tüm hastalıkların erken teşhisi çocuğun gelişimi için hayati önem taşır 

Batıgöz Sağlık Grubu’nda Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Dundar, şaşılık hakkında bilgiler verdi…

Şaşılık (göz kayması) objektif olarak, uzaktaki bir cisme baktığında görme eksenlerinin normal paralelliğinin bozulmuş olması halidir. Subjektif olarak ise şaşılık, hastanın bir gözünün foveası (gözün en net gördüğü bölge) ile cisme bakarken diğer gözünde görüntünün fovea dışında bir başka noktaya düşmesi sonucu çift görmeden (diplopi) yakınması ya da çift görmemek için beynin kayan gözdeki görüntüyü baskılaması veya yeni koşullara adapte olmasıdır. Kısaca şaşılık, bir göz düz bakarken diğerinin içe, dışa, yukarı veya aşağıya bakmasıdır.

ERKEN DOĞUM, ATEŞLİ HASTALIK VEYA TRAVMA SEBEP OLABİLİR

“Gözlerde kayma oluşmasında birçok faktör rol oynayabilir” diyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Dundar, şaşılığın sebeplerini şu sözlerle anlattı: “Annenin hamilelik döneminde geçirdiği hastalıklar, zor ve uzamış doğum, bebeğin gelişiminde yetersizlik, erken doğum gibi hamilelik ve doğuma bağlı sorunların yanında gözün kırma kusurları (yüksek hipermetropi ve miyopi, iki göz arasında yüksek fark), kornea anomalileri, göz kapak anomalileri,konjenital katarakt,göz tümörleri gibi göz dibinde net bir görüntünün oluşmasını engelleyen durumlarda da ortaya çıkabilir. Ayrıca şaşılık için genetik yatkınlık da söz konusudur. Ailede gözünde kayma olan varsa, çocuklarda şaşılığın görülme ihtimali artmaktadır. Mental gerilik, hipo ya da hipereksitabilite, spastisite ya da göz hareketlerini kontrol eden beyindeki görme bölgesinin işlev yetersizlikleri bir diğer sebeptir. Şaşılığa yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma, ateşli bir hastalık veya bir travma (düşme, ameliyatlar, kazalar) sonrası başlayabilir. Gözümüzü hareket ettiren 6 kas, beyinden gelen 3 sinir tarafından uyarılır. Bu sinirlerde oluşan felçler de gözde kaymalara neden olabilir. Bu sinirlerin felçlerinde en önemli sebep kafa travmaları, ateşli hastalıklar, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi sistemik hastalıklardır.”

İLK 7 YAŞ KRİTİK DÖNEMDİR!

Tedavi yönteminin seçimi şaşılığın tipi, hastanın yaşı, görme düzeyi, göz tembelliği varlığı, derinlik algısı düzeyi gibi pek çok değişkene göre planlanır” diyen Batıgöz Sağlık Grubu Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Dundar, tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi:

“Kırma kusurları eşlik eden bazı şaşılık tiplerinde gözlük kullanımı ile tamamen veya kısmen kayma düzeltilebilir. Bu yüzden tedavinin ilk basamağı çocukta gözlük ihtiyacının doğru bir şekilde tespiti ve düzeltilmesidir. Göz tembelliği eşlik ediyorsa muhakkak göz kapaması, damlalar veya özel gözlüklerden yararlanılıp tedavi edilmesi gerekir. Göz tembelliği tedavisinde sıklıkla hem ucuz, hem kolay, hem de uygun yapıldığında yan etkisi olmadığından göz kapaması yapılır. Burada sağlıklı göz çocuğun yaşına, şaşılığın derinliğine ve göz tembelliğinin derecesine bağlı olarak belirlediğimiz sürede göz pedleri ile kapatılır. Bu süreçte çocuk gözlüklerini de takıp bilgisayar oyunları, resim çizme gibi tembel gözünü çalıştıracak etkinliklerde bulunur. İlk 7 yaşın göz tembelliği için kritik dönem olduğunu ve erken tedavi edilmezse ileri yaşta tedavisinin olmadığını tekrar hatırlatmak gerekir

 

 AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?KİMLER RİSK ALTINDA?Akciğer kanseri; akciğerde yapısı bozulmuş, anormal hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucunda ortaya çıkar. Bu tüm kanser türleri için geçerli olan temel oluşum şeklidir. Çoğu zaman bir akciğerde tek odaktan gelişmeye başlar. Ancak aynı anda birden fazla odaktan gelişim de ortaya çıkabilir. Kanser hücreleri akciğerlere, komşu dokulara veya vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Levent Dalar

akciğer kanserine neden olan faktörlere dikkat çekiyor;

 

Sigaraya dur demenin vakti geldi…
Akciğer kanserlerinin % 80-90’ında neden sigaradır. İçilen sigara miktarı ne kadar çok ve süre ne kadar uzunsa, akciğer kanseri gelişme riski de  o kadar yüksektir. Günde bir paket, yirmi yıl sigara içen bir kişinin riski, içmeyen bir kişiye göre yirmi kat, günde 40 sigara içenlerde ise 24 kat daha fazladır. Sigara içimi terk edildiğinde akciğer kanserine yakalanma oranı gittikçe azalmakta, beş yılın sonunda sigara içenlerin risk oranının yarısına inmektedir. Pipo, sigar, puro içen kişilerde de, içmeyenlere göre akciğer kanserine yakalanma riski daha fazladır. Kendisi sigara içmeyen ancak uzun süre sigara dumanına maruz kalanlarda yani pasif içicilerde de akciğer kanseri riski artmaktadır.

Asbeste dikkat!
Fren tamiri, izolasyon, gemi inşaatı gibi asbest maruziyeti olan bazı iş ortamlarında çalışanlarda akciğer kanseri riski artmaktadır.

Hava kirliliği ile savaş başlasın
Sigara kullanımının etkisine göre daha az olmakla birlikte, hava kirliliği akciğer kanseri riskini arttırmaktadır.

Dizel egzoz gazı

Son çalışmalar dizel egzoz gazının akciğer kanseri gelişim riskinde belirgin artışa yol açtığını ortaya koymaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri; genellikle ve maalesef erken dönemde ortaya çıkmaz. Bu nedenle, birçok durumda kontrol için veya başka bir nedenle (mesela işe giriş sırasında yapılan sağlık kontrollerinde) çekilen akciğer filmleri ile tanı konulur.  Akciğer kanserinin belirtileri; akciğer kanserinin kendisine, yayılımına veya kanser hücreleri tarafından salgılanan hormon benzeri bazı maddelere bağlı olabilir.

 


  • Düzelmeyen, uzun süreli öksürüğünüz mü var?

  • Balgamla karışık ya da tek başına öksürükle ağızdan kan mı geldi?

  • Açıklanamayan halsizlikle mi mücadele ediyorsunuz?

  • Nefes darlığı yaşıyor musunuz?

  • Boyunda veya yüzde şişme farkettiniz mi?

  • Tekrarlayan bronşit, zatürre atakları mevcut mu?

  • İştah veya kilo kaybı mı yaşıyorsunuz?

  • Ses kısıklığı var mı?

  • Göğüs, sırt veya omuzda ısrarlı ağrı mı hissediyorsunuz? 

Belirtiler değerlendirilerek iyi bir muayene ve ardından bir dizi inceleme  yapılır. Bu incelemeler; tümörün varlığı, yerleşim yeri, komşu organlarla ilişkisi, yaygınlığı, tipi, operasyona uygunluğunu değerlendirmek için yapılır. Tanı için yapılacak bu incelemeler:

Akciğer grafisi
Akciğer kanseri tanısında en çok kullanılan aşamadır. X ışını kullanılır. Akciğerlerde tümör veya tümörün oluşturduğu anormal görünümleri ortaya çıkarır.

Bilgisayarlı akciğer tomografisi
Akciğerde kansere bağlı olabilecek belirtilerin ortaya çıkarılmasında akciğer grafisinden daha duyarlı bir görüntüleme yöntemidir. Üç boyutlu değerlendirilerek, tümörün damarsal ve diğer yapılar ile ilişkisi gösterilir.
Bilgisayarlı beyin tomografisi ise tümörün beyine yayılımının olup olmadığının değerlendirilmesini sağlar

Manyetik Rezonans Görüntüleme
Bilgisayarlı tomografiye benzer ancak  görüntülemede X ışını yerine manyetik alan kullanılır. Tümörün yerleşimi ile ilgili bazı özel bilgileri elde etmek için istenir.

Pozitron Emisyon Tomografisi (PET,  PET-BT)
Tümör hücrelerinin şekeri normal hücrelere göre çok daha fazla kullanması esasına dayanır. Sadece akciğerde değil, vücudun tümünde radyoaktif şekeri tutan tümör hücrelerinin görüntülenmesini sağlar.

 

 İNTİHAR RİSKİNE DİKKAT!Uzman Klinik Psikolog Merve İlikçi İygün konu hakkında önemli bilgiler verdi.

İntihar, kişinin istemli bir şekilde kendisini ölümüne yol açma eylemi olarak tanımlanır.

Günümüzde intihar oranlarının en sık görüldüğü yaş grubu 18- 24 yaşlar arasındadır. Kadınlar erkeklere oranla 3 kat daha fazla intihar girişiminde bulunur fakat ölümle sonlanan intiharlar erkeklerde 4 kat yüksektir.

 Öncelikle bilmek gerekir ki intihar bir yardım çığlığıdır. Üstesinden gelinemeyen duyguları düzenlemek, katlanılamayan duygu ve düşüncelere son verilmek için tek çözüm yolu intihar olduğu düşünülür. Öncesinde birçok konuşması ve birçok davranışı ile kişi bunu belli eder. “Yaşamanın bir anlamı kalmadı” “intihar dışında başka çarem kalmadı” gibi. Bu gibi konuşmaların göz ardı edilmemesi gerekir. Kişi intiharın çözüm yolu olduğuna inanmıştır.

İntihar girişimde bulunanların çoğunluğu bu girişimi ölmek için yapmazlar. Kendilerini sevdirmek, ilgi açlığını doyurmak, affettirmek  ya da çeşitli duygu ve düşünceleri içeren sebeplerden yapabilirler. İntihar eden insanlar çoğunlukla ölmeyi değil, sahip oldukları hayatı yaşamak istememektedir.

İntihara sebep olan sorunlar çözümü olmayan sorunlar değildir. Bu kişi ile karşılaştığımızda ilk önce kişiyi güvenceye alıp, yaşadığı sorunlarının çözülebilir olduğunu gösterip, yaşadığı duyguların o depresif durumun bir sonucu olduğunu, kendini çözümsüz hissettiğini ve bunu anladığımızı ama aslında her şeyin bir çözümü olabileceğini iletmek gerekir. Sorunu çözebilecek yollara birlikte karar vermek gerekir.

 

 Cemiyet hayatının ünlü isimleri PhytoRelief lansmanında buluştuAlchemLife’ın öne çıkan fitoterapötik ürünü PhytoRelief’in lansmanı başarılı moda editörü Mert Aslan’ın ev sahipliğinde cemiyet hayatının ünlü isimlerinin bir araya geldiği davetle gerçekleşti.

Dünyanın lider fitoterapi firması AlchemLife’ın öne çıkan ürünü PhytoRelief, başarılı moda editörü Mert Aslan’ın ev sahipliğinde Morini’de gerçekleşen davette tanıtıldı. Cemiyet hayatının ünlü isimlerini bir araya getiren buluşmada, Yeditepe Üniversitesi Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, bilimsel fitoterapi ve farkındalığını misafirlerle paylaştı. AlchemLife Avrupa Genel Başkanı Recai Özbir de davette fitoterapötik ürünlerle ilgili bilgi verdi.İçeriğinde %100 doğal fitoaktiflerinin bulunduğu fitoterapötik ürün PhytoRelief’in tanıtıldığı buluşmaya Burcu Esmersoy, Arzum Onan, Azra Akın, Hatice Aslan, Pelin Kaya, Dilara Koçak, Melis Ağazat, Rüya Büyüktetik, Billur Saatçi gibi isimler katıldı.

Cemiyet hayatından ünlü isimlerin bir araya geldiği davette Prof. Dr. Erdem Yeşilada, mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak için bitkisel ürünlerden destek alınmasının önemini anlattı. Vücut direncini artırmak için standardize edilmiş %100 doğal fitoaktifler içeren takviyelerin kullanılması gerektiği uyarısında bulundu.

 

 GÜZELLİK DÜNYASININ YENİ İKİLİSİ‘Ünlülerin estetisyeni’ olarak tanınan Ayşe Estetik’in kurucusu Ayşe Yıldız ve televizyon ekranlarının sevilen ismi Seray Sever yeni bir projeye başlıyor. İki isim, Türkiye’yi dolaşıp “astroloji ve güzellik” konularında söyleşi etkinlikleri düzenleyecek.

Estetik ve güzellik denince akla gelen ilk isimlerden olan Ayşe Yıldız ile oyuncu ve sunucu Seray Sever, geçtiğimiz günlerde uluslararası eğitim veren güzellik akademisi AltierAcademy’nin öğrencileriyle buluştu. ‘Ayşe Estetik’ adıyla ünlenen Yıldız, düzenlenen seminerde başarı hikayesini, tecrübelerini ve gelecekte genç yetenekleri nelerin beklediğini anlattı. Etkinlikte kendisine büyük destek veren Seray Sever de güzellik ritüellerini paylaştı. Büyük ilgi gören bu etkinlik, yepyeni bir projeye ilham verdi.

 
Son Güncelleme: 28.11.2019 16:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.