Yeni Çağrı Gazetesi

İş fırsatları için hemen tıkla!

SAĞLIKLI GÜNLER

SAĞLIKLI GÜNLER
Avatar
Dinçer KARACALAR( [email protected] )
96 Kere Okundu
05 Eylül 2019 - 18:29

Botox yerine balık

Ünlü isimlere müjde artık balıkla gençleşiyorlar

 Eylül ayının gelmesiyle balıkseverlerin heyecanlı bekleyişi son buldu. Dünya mutfağındaki üstün başarılarıyla şefler arasına adını altın harflerle yazdıran Rüzgar Sünbül, balık sezonunu başlamasıyla güzelliğine önem veren kadınlara müjdeyi verdi. Rüzgar Şef, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu, kemik ve kasların gençleşmesini sağlayan fosforun büyük bölümünü balıktan temin edebileceklerini söyleyerek, “İnsan vücudu fosfora kemik ve diş oluşumu, hücre büyümesi ve onarımı, enerji üretimi, kalp kasının kasılması, sinir ve kas hareketleri, böbrek işlevleri açısından ihtiyaç duyar” dedi.

 Cilt güzelliği içim önemli bir yere sahip olan fosforun balıktan temin edilmesiyle son zamanlarda hemen herkesin tercih ettiği botox ve dolguya gerek kalmadığını söyleyen Rüzgar Sünbül, “Fosfor vücut için önemlidir aynı zamanda cilt güzelliği ve sağlıklı yaşamak içinde balık sezonunun açılmasıyla ‘Denizden babam çıksa yerim’ sözü aslında sağlık açısından olduğu kadar cilt güzelliği zeka ilerlemesine neden olur. Kemik ve kaslara olan etkisiyle de botox ve dolguya gerek kalmadan cilt gerginliğini elde edebiliriz” dedi.

 Dünya balığı tercih ediyor

 Son günlerde dünyaca ünlü sanatçıların beslenme listelerine eklediği balık, botox ve dolguların popülerliğini bitirdi. Cameron Diaz, Jennifer Lopez, Jessica Alba, Kim Kardashian, Salma Hayek  gibi dünyaca ünlü gibi dünyaca ünlü isimler artık balıkla kırışıklıklarına son veriyor.

ÇOCUĞUNUZUN GÖZLERİ OKULA HAZIR MI?

Çocuğunuzu okuldan önce göz doktoruna götürün

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Kıyafetler, kırtasiye malzemeleri alınıyor. Peki 2019-2020 eğitim-öğretim yılı öncesinde çocuğunuzun sağlık kontrollerini yaptırdınız mı? Sağlık problemleri, çocukların ders başarılarını etkiliyor. Bunun önüne geçmek için okul açılmadan önce göz check-up’ı yaptırmak çok önemli. Okula başlamadan önce yapılan göz taramalarında görme tembelliği, şaşılık, yüksek derece kırma kusurları önceden belirlenip tedavi edilebiliyor

Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Dundar, okul öncesi göz check-up’ı ile ilgili bilgiler verdi ve ailelere uyarılarda bulundu…

Okul çağına gelmiş çocuklarda muhakkak okula başlamadan önce göz muayenesi yapılıp, görme kusurları veya şaşılık gibi hastalıkların tespiti ve tedavisi yapılmalıdır. Çünkü iyi bir görme çocuğun okul ve sosyal başarısı için gereklidir. Sağlık Bakanlığı da bu yüzden göz taramasını programına almıştır. Görme kusurları olan çocuklar tahtayı görmede zorlanmanın yanı sıra baş ağrısı ve gözde sulanma ile de baş etmek durumunda kalırlar. Başarı oranı düşen çocuk, içine kapanır ve ders ile olan ilgisini keser. Bu durum ilerleyen zamanlarda görme kusurlarının yanında psikolojik sorunlara da yol açmakta, çocukta özgüven problemleri yaratmaktadır.

Cildinizi  yaşam hızınıza uydurun…

30’lu yaşlardan itibaren L’Occitane Precious ile tanışmak kaçınılmaz!

Ciltteki değişim 30’lu yaşlardan itibaren başlar. En güçlü, en enerjik ve hayatımızın önemli kararlarını aldığımız bu yaş, yanı sıra bize ince çizgileri, genişlemiş gözenekleri, düzensiz cilt dokusunu da getirir. Tam bu yaşlarda cilt dolgunluğunu da kaybetmeye başlar.

Cilt kalitesini daha uzun yıllar genç tutabilen, mavi ışığa karşı koruyan, cildin hyalüronik üretimini dört katına çıkaran L’Occitane Precious serisi ile bir ön önce tanışmalı, cildimizin de yaşadığımız hız ve dinamizme ayak uydurmasını sağlamalıyız. 


ÇOCUĞUNUZU OKULA ALIŞTIRMANIN 7 YOLU 

Dr. Fevzi Özgönül, okulların açılmasına çok az bir süre anne babalara önemli uyarılarda bulundu..

Dr.Özgönül, şunları söyledi;

“1. Adım; Sabah hazırlığı: Çocuğunuzun; üstünü giymesine, hazırlanmasına mutlaka yardımcı olun. Kesinlikle kahvaltı yaptırın, sağlıklı olan yiyeceklerden yemesini sağlayın.

2. Adım; Bugün sıradan bir gün: Okulun ilk günü ebeveynler genel olarak telaşlanıp ne yapacağını bilemez. Bugünü herhangi bir sıradan günmüş gibi kabul edin ve ona göre davranın. İlk gün destek olmak amacı ile farklı davranmaya çalışmayın.

3. Adım; Mutlaka birlikte olun: Bazen ebeveynler yüzme öğretmek için çocuğunu denize atarak bunu kendi başına başarmasını beklerler, fakat alışması için onu yalnız bırakmak yerine ilk gün mutlaka çocuğunuzun yanında olmanız, okula birlikte gitmeniz ve okuldan birlikte dönmeniz ona güven verecektir. Ders aralarında da sizi görmesi, kaygılı halinden kurtulmasını sağlayacaktır. Fakat bunu uzun süre devam ettirmeyin. Herkesin bir sorumluluğu olduğunu anlamasını sağlayın.

4. Adım; Ona destek olduğunuzu belirten cümleler kullanın: Çocuğunuza kullandığınız kelimeler çok önemli. Kaygısını arttıracak cümlelerden lütfen kaçının. Ona sakın “Korkma”, “Ben buradayım” gibi cümleler kurmayın. Çünkü sizin çocuğunuza “korkma” demeniz, onda “okul acaba korkulacak bir yer mi?” algısı oluşturabilir.

5. Adım; Okula hâlâ adapte olamadıysa: Çocuğunuz birkaç gün geçmesine rağmen hâlâ okula adapte olmakta zorlanıyorsa, sizi hâlâ yanında istiyorsa; mutlaka öğretmeninden veya okulun rehberlik bölümünden yardım isteyin. Bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Fakat çocuğunuzu sakın başka arkadaşları ile kıyaslamayın. “Arkadaşın Mehmet hiç senin gibi ağlamıyor, Ahmet okulu çok seviyor” gibi yaklaşımlarda bulunmayın.

6. Adım; Okula gitmek istemiyorsa: Eğer çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa; önce öğretmeni ile görüşüp okulu neden sevmediğini anlamaya çalışın. Öğretmeni ile problemi çözemezseniz mutlaka bir doktordan yardım alın. Bu hem çocuğunuza, hem de sizin bu süreci kolay atlatmanıza oldukça fayda sağlayacaktır.
7. Adım; Okul ve öğretmeniyle mutlaka iletişim içerisinde olun: Okulun ilk gününden itibaren çocuğunuzun öğretmeni ile iletişim içerisinde olmanız, siz yokken neler yaptığı, nasıl davrandığı hakkında bilgi sahibi olmanız çocuğunuzun başarılı bir eğitim hayatı olmasına katkı sağlayacaktır.”

MİGREN SAVAŞLARI BAŞLASIN!

Baş ağrısı tüm nörolojik hastalıklar içerisinde en sık görülen hastalıktır ve bir kişinin hayatı boyunca herhangi bir tipte baş ağrısı çekmesi olasılığı %90’dır.

Aslında beynimizin kendisi ağrıya duyarlı değildir. Başımızda ağrıya duyarlı yapılar kafa sinirlerimiz, atar ve toplar damarlarımız, saçlı deri ve boyun kaslarımız, derimiz, yüzeysel sinirlerimiz, sinüslerimiz, dış kulak yolumuz ve kulak zarımız, göz yuvarlağımız ve çevresindeki yapılar, tükürük bezlerimiz, dişlerimiz, çene eklemimiz ve şah damarımız ve onun dallarıdır.

Baş ağrılarının %90’ı birincildir ve nörolojik muayene normaldir, altta yatan bir hastalık yoktur. Geri kalan %10 baş ağrısı ikincildir ve altta pek çok neden bulunabilir. Tanıyı koymak için ayrıntılı baş ağrısı öyküsü en önemli unsurdur. Hastaların %90’ında ayrıntılı öykü ve nörolojik muayene ile birincil baş ağrısı tanısı koymak mümkündür.

Baş ağrısında hangi görüntüleme yöntemi tercih edilmelidir?

Olanak varsa baş ağrısında magnetik rezonans görüntüleme (MRG) tercih edilen inceleme yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi daha çok kafa travması ve ani başlangıçlı baş ağrılarında kanamayı saptamak için kullanılır.

En sık görülen birincil baş ağrıları hangileridir?

En sık görülen birincil baş ağrıları migren, gerilim tipi baş ağrısı ve trigeminal otonomik baş ağrılarıdır (örneğin küme baş ağrısı). Daha nadir görülen birincil baş ağrıları ise öksürük baş ağrısı, egzersiz baş ağrısı, cinsel ilişki ile birlikte olan baş ağrısı, gök gürültüsü baş ağrısı, soğuk ile tetiklenen baş ağrısı, dışarıdan bası ile oluşan baş ağrısı, saplanıcı baş ağrısı, halkasal baş ağrısı, hipnik baş ağrısı ve yeni başlayan günlük ısrarcı baş ağrısıdır.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nden, nöroloji uzmanı, Prof. Dr. Dilek Necioğlu Örken, migrenin dünyada 3. sıklıkta görülen bir hastalık olduğuna dikkat çekiyor;

Bir yıl içinde migren görülme sıklığı kadınlarda %17.1, erkeklerde %5,6’dır. Ortalama başlangıç yaşı 25 olmakla birlikte çocuklarda da görüldüğü akılda tutulmalıdır. Erkek çocuklarının %8’inde, kız çocuklarının ise %11’inde migren baş ağrısı görülür.

Migren ağrısının evreleri nelerdir?

Migren baş ağrısının ilk evresi haberci belirtilerin görüldüğü evredir ve hastaların %80’inde görülür. Bu haberci belirtiler ataktan günler, saatler önce başlayabilir. Bulgular depresyon, hareketlilikte artış, sinirlilik, alınganlık ya da uykululuk, ışık ve sesten rahatsızlık, esneme, ensede sertlik hissi, aşerme, ishal ya da kabızlık olabilir.

İkinci evre aura evresidir ve %30 oranında görülür.

Üçüncü evre baş ağrısı evresidir, çoğunlukta görülmekle birlikte olmayan kişiler vardır. Yani nadir görülmekle birlikte baş ağrısız migren atağı olabilir.

Son evre düzelme evresidir ve kişide duygulanım değişiklikleri, güçsüzlük, yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik ve konsantrasyon bozukluğu görülebilir.

Migrenim var mı?

Migren baş ağrısı baş ve yüzümüzün her yerinde olabilir.

-Ağrı hastaların çoğunda tek yanlıdır ancak iki yanlı da olabilir ve genellikle zonklayıcıdır.

-Hastaların %75’i baş ağrısı ile birlikte boyun ağrısı, sertlik hissi ve gerginlik tanımlar.

-Tedavi edilmezse ağrı 4-72 saat sürer.

-Genellikle fiziksel aktivite ve hareket ile ağrıda artış görülür.

-Ağrı sırasında bulantı, kusma, ışık ve ses rahatsızlığı görülür.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

 • iOS (iPhone) --> 5
 • Android --> 8
Gönder
Sonuçlar

Yeni Çağrı Gazetesi © 2019 - Web Tasarım : GNS Ajans