Medeniyet inşasında en önemli hususların başında toplumsal değerler ve yargılar geliyor.

Biz bu toplum ile beraber yaşadığımıza göre kurallarına da uymak mecburiyetindeyiz. 

Yeni ergenler gibi her şeye karşı tavırlar sergilemek pek akıl karı değil. 

Hele ki pandemi koşullarında yetiştirmekten birinci derecede sorumlu olduğumuz nesil tamamen bilgisayar, tablet ve cep telefonuna esir etmişken.

Bugün daha da dikkatli ve özenli olmalıyız. 

Çalışan annelerin özellikle büyük şehirlerdeki varlığı ile küçük sabiler bile ekran karşısına tutsak olmakta. 

Bu durumda aile yapımızı kuvvetlendirmeli, eğitim olanaklarımızı arttırmalıyız. 

Lakin ülkenin geneli göz önüne alındığında eğitimde fırsat eşitsizliği artmakta, bu durum bugün sorun olmasa bile yakın gelecekte ciddi sorunlara yol açacağa benziyor.

***

Kadim Çinliler barış içinde yaşamaya karar verdiklerinde büyük Çin seddini inşa ettiler. Yüksekliğinden dolayı hiç kimsenin tırmanamayacaklarını düşündüler.

Fakat inşasından sonraki 100 yılda Çinliler 3 misli fazla işgale uğradılar.

Düşman piyade sürülerinin hiçbir zaman duvarlara tırmanma ya da saldırmaya ihtiyaçları olmadı. Çünkü her zaman muhafızlara rüşvet verdiler ve kapılardan girdiler.

Bu Çinliler duvar inşa etmişlerdi fakat duvar muhafızlarının karakterlerini inşa edememişlerdi.

Neticede,  insan karakterini inşa etmek başka her şeyin inşasından önce gelir. 

Talebelerimizin bu günkü ihtiyacı işte budur.

Bir oryantalistin dediği gibi; Eğer bir milletin medeniyetini tahrip etmek istiyorsanız 3 yol var;

1)-Aile yapısını tahrip edin.

2)-Eğitimini tahrip edin.

3)-Rol modellerini ve referanslarını küçümseyin (alçaltın.)

**

1)-Aileyi tahrip etmek için annenin rolünü küçümseyin ki o ev hanımı olmaktan utansın

2)-Eğitimi tahrip etmek için; Hocalara önem vermeyeceksiniz ve cemiyetteki itibarlarını düşüreceksiniz ki talebeleri onu hakir görsün, küçümsesin.

3)-Rol modellerin haysiyetini küçültün. Âlimlerin sinsice mahvolmasına çalışın taki onlardan şüphe duyulsun, kimse onları dinlemesin ya da takip etmesin...

Şuurlu anne kaybolduğunda, adanmış hocalar kaybolduğunda ve rol modeller itibarsızlaştırıldığında

 KİM gençlere MANEVİ DEĞERLERİ öğretecek?

O halde SİZİN EVİNİZ DE İSTİLA EDİLDİ Mİ ?"

"BİLGE" VE "GERÇEKLİK"

“Bir gazetecinin en önemli sermayesi olan itibar, üretilen bilginin kalitesinden veya gerçeklik ile ilişkisinden değil, siyasi angajmanından geliyor... Objektif ve tarafsız olmak, imkânsız.  Ancak Türkiye’de çok nadir bulunan entelektüel dürüstlük imkânsız değil. Tarafını açık açık belli ederek, okurları kandırmak yerine, dürüst olmak mümkün...”

C.DERKENAR

**

İyi bir insan öldüğünde ona ağlamayın. Asıl onu kaybeden topluma ağlayın. // Farabi

**

Bir kere ağaran saç bir daha kararmaz. // Firdevsi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.