Tarihte bilimsel buluşlarıyla dünyaya büyük hizmetlerde bulunan Türkler dünyaya önder oldular.  Yüzyıllar sonra yabancı bilim adamları bu buluşları geliştirmeye başladılar. Türklerin yaptığı kâşifleri yeniden yaparak sahiplendiler. Tarihte yer alan Türk bilim adamlarının yaptığı buluşlar alfabetik sırayla şöyle: 

Ahmed Bin Musa: (10. yüzyıl) Sistem mühendisliğinin öncüsü. Astronom ve Mekanikçi. 
Ali Bin Abbas: (? - 994) Bin sene önce ilk kanser ameliyatını yaptı. Kılcal damar sitemini ilk defa ortaya attı. Eskiçağın en büyük hekimlerinden olan hipokratesin (Hipokrat) Doğum olayı görüşünü kökünden yıktı. 
Ali Bin İsa: (11. yüzyıl) İlk defa göz hastalıkları hakkında eser verdi.
Ali Bin Rıdvan: (? - 1067) Batıya tedavi metotlarını öğreten İslam alimi. 
Ali Kuşçu: (? - 1474) Ünlü bir Türk astronomi ve matematik bilgini. 
Ammar: (11 yüzyıl) İlk katarak ameliyatını kendine has biçimde yaptı.
Battani: (858 - 929) Dünyanın en meşhur 20 astronomundan biri sinüs ve kosinüs tabirlerini kullanan ilk bilgin, trigonometrinin mucidi,
Beyruni: (973 - 1051) Dünyanın döndüğünü ilk bulan bilim adamı. Ümit burnu, Amerika ve Japonya’nın varlığından bahseden ilk bilim adamı. Amerika kıtasının varlığını Kristof Kolomb’un keşfinden 500 sene önce bildirdi. Tıp, fizik,  matematik, jeoloji, coğrafya, felsefe, astronomi gibi dallarda eserler yazdı.
Cabir Bin Eflah: (12. yüzyıl) Orta çağın büyük matematik ve astronom bilgini. Çubuklu güneş saatini bulan ilk bilim adamı. 
Cabir Bin Hayyan: (721 - 805) Atom bombası fikrinin ilk mucidi ve kimyanın babası sayılır. Maddenin en küçük parçası atomun parçalanabileceğini bundan 1200 sene önce söyledi. 
Cahiz: (776 - 869) Zooloji İlminin öncülerinden. Hayvan gübresinden amonyak elde etti. 
Cezeri: (1136 - 1206) İlk  sistem mühendisi, ilk sibernetikçi ve elektronikçi Bilgisayarın babası; oysa bilgisayarın babası yanlış olarak İngiliz matematikçisi Charles Babbage olarak bilinir. 
Ebu Kamil Şuca: (? - 951) Avrupa’ya matematiği öğretti. 
Ebu’l Vefa: (940 - 998) Matematik ve Astronomi bilgini, trigonometriye tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı kazandıran matematik bilgini. 
Ebu Maşer: (785 - 886) Med-cezir olayını (gel-git) ilk keşfeden bilgin. 
Evliya Çelebi: (1611 - 1682) Büyük Türk seyyahı ve seyahatnamenin yazarı. 
Farabi: (870 - 950)Ses olayını ilk defa fiziki yönden ele alıp açıklayıp izah getirdi.
Fatih Sultan Mehmet : (1432 - 1481) Havan topunu icad eden yivli topları döktüren padişah. Kendi icadı olan ve adı “şahi” olan topların ağırlığı 17 ton ve bakırdan dökülüyordu. 1.5 ton ağırlığındaki mermileri 1 km ileriye atabiliyordu. Bu topları 100 öküz ve 700 asker ancak çekebiliyordu.  /Devam edecek/
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.