Güngören, İstanbul’un göbeğinde bir sahipsiz ilçe... Eskiden VİDOS adıyla anılırmış. Dördüncü Murat döneminde baş kaldıran yeni çerileri yok etmek için Güngören köy içi mevkiinde bulunan Genç Osman Camii civarına bir saldırı düzenlenmiş. O günden berimidir bilinmez sanki Köy içi lanetlenmiş bir yer gibi.

Bakırköy yönüne giden tek otobüs 98G gelir mi gelmez mi Allaha emanet. Geçer mi geçmez mi Allah bilir. Ara ki bulasın. Eminönü yönüne giden tek otobüs 92C de öyle. Ne saati ne de kendi var. Mutlaka bir kalkış saati vardır da, otobüs nerede? Bağcılar’dan kalkıp Aksaray yönüne giden 92B. İşte buna şapka çıkartılır. On dakikada bir geçer. Burada sanıyorum Güngörenliler Bağcılar İlçesinin torpilinden yararlanıyorlar. Güngören’in kıyısından geçen bir de tramvay hattı var. Daha çok Bağcılar’ın işine yarayan. Güngören diye bir de durak var ama köy içine çok uzak. Yine otogar yönünden gelip Güngören’in dışından geçen bir metro hattı var. O da Bağcılar’a gidiyor. İşin özü eskiden bamyası ile üzümü ile meşhur Güngören’den geçen doğru dürüst tek bir hat yok. Üstüne üstlük Merter’deki tekstil mağazaları da köy içi tarafına taşındı. Tam bir trafik karmaşası ortaya çıktı. Bu trafik olayında ilçeye yapılan yüksek gökdelenlerin yanı sıra Köyiçi’ndeki kebapçıların da payı büyük sanıyorum. İyi niyetinden hiçbir zaman şüphe etmediğim Sayın Bünyamin Başkanın (Bünyamin Demir) Allah yardımcısı olsun. Ayrıca demek ki yapılırsa olurmuş.

Yıllardır harabe halinde sürünen Güngören Spor Kompleksi’nin yapımında kimlerin emeği var ise hepsine teşekkür ediyoruz. Tabi ki bu eser Sayın Bünyamin Başkanın çabaları sonucu yapıldı ama isimsiz emekçilere de ayrıca minnettarız. Güngören in işini görecek metro hattı, Zeytinburnu-Merter-Ayazma-Güngören Köy İçi-Bahçelievler Soğanlı tarafına bağlanacak. Böyle bir hattı da yapsa yapsa Sayın Ekrem Başkan (Ekrem İmamoğlu) yapar. Onun da büyük şehrin sorunları ile başını kaşıyacak vakti yok. Hal böyle olunca Güngörenliler bir süre daha beklemek zorunda.