Şiddet; bir insanı döverek, karşı tarafa güç, gövde gösterisinde bulunarak hâkimiyet kurmaktır. Tabi bu sadece fiziksel olarak hırpalayıp zarar vererek yapılmaz. Duygusal şiddet psikolojik olarak kişi üzerinde etki de bulunmaktır. Ki, bu da kişiye hakaret ederek, onu başkalarının yanında azarlayarak, aşağılayarak, küfrederek, şantaj ve tehditle kişiyi bunaltma ve sindirmeye çalışmaktır.
Bir de ekonomik açıdan mahrum bırakarak kişiye para vermemek, ihtiyaçlarına yönelik duyarsız davranmak, çalışmasına izin vermeyerek kontrol altına almaktır.
Yine kişinin istemediği bir davranışı zorla yaptırarak cinsel ilişkiye girmek veya karşı tarafın rızası olmadan cinsel ilişki sırasında şiddet uygulayarak kadını kontrol altına almak ve sindirmek davranışlılarından oluşuyor diyebiliriz.
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, sosyo-ekonomik durumu ne olursa olsun her meslekten ve her kesimden erkeklerin de buna benzer şiddet eylemi hareketlerde bulunarak kadın üzerinde hâkimiyet kurmaya çalıştıkları tespit edilmiş.
Bu tür erkekler aile içi ve iş yerinde göstermiş olduğu sertliği yumuşatmak için çevresine çok insancıl ve sempatik davranışlar içine girerek egosunu tatmin ettiği de yine araştırma bulguları içinde yer alıyor.
Belki de en kötüsü kadının kocasına veya kendisine şiddet uygulayan kişiye karşı kendisini ezik ve güçsüz görmesi, hissetmesi bu kadında farklı davranışlara neden oluyor sonrasında.
Eğer bir çocuk ve kadında;
Had safhada korku, panik,
Ürkek davranışlar, dalıp gitmeler, sessizlik ve aşırı çekingenlik,
Eşiyle ilgili konuşulduğunda veya korktuğunda titreme nöbetleri,
Çökkün, depresif bir ruh hali durumu,
Unutkanlık, baş dönmesi, kendini suçlama,
Yalnız sokağa çıkamama, aşırı yorgunluk…
Görüyorsanız bilin ki, o kişi şiddete maruz bir kişi olabilir.
İşte bu kadın ve çocuk sonrasında bütün hayatı boyunca güven/güvensizlik sorunu yaşıyor. Ciddi bir özgüven problemi de işin cabası tabi. İşin en kötüsü ve doğal sonucu da kendisini değersiz hissediyor. Depresif bir ruh hali hayattan tat alma duygusu yitiriliyor. En ufak bir uyarıdan korkup ürküyor.
Tabi bu çok üst boyutlara ulaştığında çok daha derin psikolojik sorunlar yaşayabiliyorlar.
Yani işe çocuğumuzu nasıl yetiştirdiğimizle başlamamız gerekiyor. Kendinizi kaybedip attığınız her tokat gün geliyor bir başkasının canını yakıyor.
Yukarıda anlattığımız sonuçlar üzerinden gidersek böyle bir ruh halindeki kadının, kendisine faydası yokken, çocuklarına ve topluma ne verebilecek. Kadını bu kadar aşağıladığımız zaman erkek egemenliğimizin onuru yerlerde sürünüyor olmayacak mı?
Çoğu travmatik davranışın arkasında, ilgisizlik, sevgisizlik, şiddet yatıyor.
Eğer çocuğunuzun davranışları sizi çıldırtıyorsa, profesyonel bir destek alın. O an ortamı terk edin, derin nefes alın ve sağlıklı çocuklar, daha sağlıklı kadınlar dahası sağlıklı ve sevgi dolu bireyler mutlu bir toplum demektir unutmayalım.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.