Yeni Çağrı Gazetesi

İş fırsatları için hemen tıkla!

BİNALARDA ENERJİ KİMLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU

BİNALARDA ENERJİ KİMLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU
Avatar
Avukat Alper Osman Genç( [email protected] )
124 Kere Okundu
10 Aralık 2019 - 17:20

Kıymetli okuyucularım bu haftaki yazımda sizlere, yılbaşından itibaren mevcut binaların alım, satım ve kiraya verme işlemlerinde zorunlu hâle gelecek olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çıkardığı yönetmelikle, yapı ruhsatını 2011’den önce alan mevcut binalar için EKB’nin alınmasının, 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla zorunlu olması öngörülüyordu. Fakat yönetmeliğin bu hükmünün uygulanması 1 Ocak 2020 tarihine ertelenmişti. Yasal düzenlemeyle yılbaşından (1 Ocak 2020) itibaren mevcut binalar ve bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almış olma şartı aranacak.

Yılbaşından İtibaren Zorunluluk Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmî Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe giren “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında her binanın alması gereken ve binaların enerji tüketimi ile CO2 emisyon değerlerini gösteren yasal bir belge olma özelliğini taşıyan Enerji Kimlik Belgesi’nin 1 Ocak 2020 tarihinden sonra mevcut binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde düzenlenmiş olması şartı aranacak.

Bu çerçevede uygulamada binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi tarafından, Enerji Kimlik Belgesi’nin bir suretinin alıcıya veya kiracıya verilmesi ve böylece binanın enerji verimliliği ile ilgili tarafların satış veya kiralama öncesinde haberdar olması hedefleniyor.

EKB Vermeye Yetkili Kuruluşlar

Enerji Kimlik Belgesi, Bakanlık tarafından yetkilendirilen gerçek veya tüzel kişilerce, yine Bakanlık tarafından yayımlanan tebliğle belirlenen formata ve muhteviyata uygun olarak düzenlenebiliyor. Bakanlığın çıkardığı yönetmelikte EKB vermeye yetkili kuruluşlara ilişkin usul ve esaslar da düzenlendi. Buna göre, yeni binalar için, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı ilgili meslek odası tarafından, adına düzenlenmiş serbest müşavirlik ve mühendislik hizmetleri belgesi ile EKB düzenleme eğitimini başarı ile tamamlayan personel bulunduran gerçek veya tüzel kişilere, Bakanlıkça EKB verme yetkisi verilecek.

Mevcut binalar içinse EKB düzenleme eğitimini başarıyla tamamlayan personel bulunduran 5627 sayılı Kanun kapsamında bina kategorisinde yetkilendirilmiş olan “Enerji verimliliği danışmanlık şirketleri” de EKB verebilecek. EKB vermeye yetkili kuruluşların bu belgelerin düzenlenmesi ile ilgili faaliyetlerinin denetimi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

 • iOS (iPhone) --> 5
 • Android --> 8
Gönder
Sonuçlar

Yeni Çağrı Gazetesi © 2019 - Web Tasarım : GNS Ajans