Kıymetli okuyucularım bu haftaki yazımda sizlere internette unutulma hakkından bahsetmek istiyorum. Sosyal Medya Yasası, TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe girdi. Yeni sosyal medya düzenlemesiyle birlikte internette unutulma hakkı da kullanılabilir hâle geldi. Buna göre, internet siteleri ve sosyal medya arşivlerinde yer alan, şantaj ve baskı yapmak amacıyla kullanılan fotoğraf, video, yazı veya içeriklerin silinebilmesi de mümkün olacak. Yeni düzenlemeyle birlikte, geçmişe ait internet içerikleri nedeniyle mağduriyet yaşayanlar tarafından, internette unutulma hakkı kullanılabilecek.

İnternette unutulma hakkı, uluslararası alanda son dönemde yaygınlaşan ve "the right to be forgotten" olarak bilinen; kişinin internet arama indekslerinde kendisiyle ilgili çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi verilerin internet arama sonuçlarından silinmesini isteme hakkı anlamına gelmektedir. Sosyal Medya Yasası ile birlikte hayatımıza giren internette unutulma hakkı, ilk kez 2012 yılında Avrupa Komisyonu’nda gündeme geldi. Son olarak 2014 yılında Avrupa Birliği yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı tarafından resmen karara bağlandı. Avrupa Adalet Divanı’nın kararı çerçevesinde Google ve Bing arama motorları kullanıcıların unutulma hakkı taleplerini kabul ediyorlar. Avrupa Birliği üyesi ülkeler başta olmak üzere pek çok ülke internette unutulma hakkını tanıyor.

Ülkemizde de internette unutulma hakkı, Sosyal Medya Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte yasal çerçeveye kavuşmuş oldu. Artık kişilik haklarına saldırı olan paylaşımlar, arama motorlarından kaldırılabilecek. Sosyal Medya Yasası’yla birlikte Facebook, Twitter gibi sosyal ağ sağlayıcı şirketlerin Türkiye’de temsilci bulundurmaları da zorunlu hâle getirildi. Unutulma hakkı talep eden kişi öncelikle bu şirketlerin temsilcisine başvurarak talebini iletecek. Kendi ismiyle yapılan aramalarda itibarını zedeleyen paylaşımların kaldırılmasını talep edebilecek. Başvuru için söz konusu paylaşımın kişisel veri niteliğinde olması ve kişinin itibarını zedeleyici nitelikte olması yeterli sayılıyor.

Başvuru sonrasında internette unutulma kararının verilebilmesi için öncelikle, kişiyle ilgili haberin veya paylaşımın güncelliğini yitirmiş olması şartı aranıyor. Başvuranın talebine sosyal ağ sağlayıcı şirketin temsilcisi 30 gün içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermek zorunda. Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından bildirimde bulunulacak, 30 gün içinde yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda 10 milyon TL idari para cezası verilecek ve ayrıca diğer kademeli yaptırımlar uygulanacak.

Talep sonrası eğer arama motoru şirketi olumsuz cevap verirse veya herhangi bir cevap vermezse Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvuru yapılabilecek. Durumu değerlendiren Kişisel Verileri Koruma Kurumu, söz konusu verilere arama sonuçlarında yer verilmemesine karar verdiği zaman, karar ile ilgili tüm esasları arama motoru şirketine bildirip kararın gereğinin yapılmasını talep edecek. 

Yapılan düzenleme sadece gerçek kişileri değil, aynı zamanda tüzel kişileri de kapsıyor. Bu çerçevede kurumlar da unutulma hakkına sahip bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.