'MÜZİK BENİM İÇİN DUYGUDUR, BESİN KAYNAĞIDIR'

21 Kasım 2018 Çarşamba 17:56
3 Okunma
'MÜZİK BENİM İÇİN DUYGUDUR, BESİN KAYNAĞIDIR'


‘’İyi bir ekip olmak çok önemli’


Röportaja klasik bir soruyla başlamak istiyorum. Kendi cümlelerinle Anıl Durmuş’u bize anlatır mısın?


2 yaşında müzikle tanıştım, ilkokul döneminde müzik öğretmenim tahtaya kaldırmıştı, şarkı söyletmişti ve sesin çok güzel demişti. Sosyal medyayla birlikte Facebook üzerinden kendi kendime şarkı söyleyerek ise müziğe olan tutkum pekişti. Kişisel özelliklerime gelecek olursak; hırslı bir insanım. Hedefe giderken hızlı hareket etme taraftarı değilim, daha alt yapının sağlam olması gerektiğine inanan biriyim ve hedefime emin adımlarla ilerlemeyi severim.


Sosyal medya kullanıcılarından gelen soruları da röportajımıza dahil ettim. Devrimcan Karasu adlı bir kullanıcı ‘Müzisyen olmak için ilk adımı nasıl attı?’ şeklinde bir soru sormuş…


Yani müzisyen olmak isteyenlere en önemli tavsiyem, sosyal medyanın gücüne inansınlar, sosyal medyanın büyük bir güç olduğunu düşünüyorum ama müziği de basite indirgememek gerekiyor. Müzik eğitimi çok önemli, eğitim daha sağlam yürümek için mühim.Biraz çocukluğuna inelim, ne olmak isterdin?


Tabii ki çocukken de sanatçı olmak istiyordum. Ama bir hayalim daha vardı, okula minibüsle gidiyordum, minibüs şoförünün bir hareketi çok hoşuma gitmişti. Serserivari hareketler çok hoşuma gider. Bir arkadaşıma ‘’Ben belki ilerleyen zamanlarda minibüs şoförü olurum.’’ demiştim. Öyle bir hayalim de vardı.


Peki ailen müzikle ilgileneceğini duyunca ne tepki verdi?


Ailem ilk zamanlarda bu işin içinde olmamı çok istemedi. Baktılar ki ben müzikle mutluyum, desteklediler.


Aslında birçok kişi seni 8 yıl önce bir apartman kapısında oturup Gözlerime Çizdim Seni şarkısını söylerken tanımıştı. Nereden esmişti bu şarkıyı paylaşmak, açıp açıp izliyor musun?


O şarkı o zamanlar çok popülerdi, yakın bir arkadaşım ile birlikte yapmıştık. Bahçelievler’de bir apartmanın köşesinde çekip Facebook’tan yayınlanmıştık.Pişman mısın?


Hiç de pişman değilim, açıp açıp izliyorum.


Sonra O Ses Türkiye maceran oldu. Hiç katılmasaydım dedin mi?


Ses Türkiye’ye katıldığım için hiç pişman olmadım, benim için başka bir boyut idi. Bazen heyecan duygumuzu artırmamız gerekiyor. O Ses Türkiye de benim için ısınma turuydu, verimliydi, katkıları oldu. İlk katıldığım da bana kimse dönmemişti, bir sonraki katılışımda çeyrek finale kadar yükseldim. Neden kazanamadım sorusunun yanıtını bilemiyorum, dengeler bozulabiliyor.


Daha sonra Bulutlara Esir Olduk şarkısını söylediğin video ile tam olarak patladın diyebilir miyiz? Demet Akalın da paylaşmıştı. Nasıl güzel söylemiştin…


Yaşamadığım şarkıyı söylemek çok hoşuma gitmiyor. Müzik benim için duygudur. O yüzden öyle hissetmişsinizdir. Elektronik alt yapı da olsa, tambur da olsa duygu önemlidir, hissiyat önemlidir.


Müzik kariyerindeki dönüm noktan sence nedir?


üzik piyasasındaki dönüm noktam bir aile gibi birilerini bulmam. Ekibin olması çok önemli bir şey. İlk single çalışmamdan itibaren güzel bir ekiple beraberim, ekibin gücü çok başka bir olaymış. Ekip olmak gerçekten ilk yapılması gereken bir şeymiş.‘’Müziğimde özgür olmak istiyorum, yaptığım müzik bana iyi geliyorsa yeterlidir’’


2016 yılında Unutamam Adını, 2017 yılında Gururum Yerde Kalmaz ve Hastayım Sana single çalışmalarıyla müzik hayatına adım atmış oldun. Son olarak Bu Aşk Değil şarkısıyla karşımızdasın. Bu şarkı nasıl oluştu?


Her türlü şarkıyı severim ve her türlü şarkıdan beslenirim. Farklı tarzları harmanlamayı çok severim, bu ara elektronik müziğe çok takmış durumdayım. Bunları bana nasıl uyarlayabiliriz diye düşündüm ve böyle bir şarkı oluştu. Aslında Bu Aşk Değil şarkısı denemeydi, yakın bir tarih değil ama en geç 2 yıl sonra güzel bir albüm planlıyorum. Çok farklı şarkılar olacak hem Anadolu’dan esintiler, hem Avrupai müzikten tatlar olacak.


İlk single çalışmaların arabesk tarza daha yakındı, sanki bu şarkıyla elektro popa bir geçiş söz konusu…


Ben hem Anadolu’yu, hem Avrupa’yı fazla dinlediğim için böyle bir çalışma yaptık, yaptığım müzik bana iyi geliyorsa yeterlidir, ben müziğimde özgür olmak istiyorum. Şu olmaz, bu olmazlara gelemem. Değişime açığım. Bir tarz oturtmak için sürekli depresif bir Anıl Durmuş duymak ister misin? O yüzden Anıl Durmuş’un en çok ilgilendiği kısımlardan birisi de sahnedir. Sahnemden sonra ‘Ne kadar çok eğlendim’ diyen dinleyicilere sahip olmak için bu tarz değişimlerin iyi geldiğini düşünüyorum. Zaten normal hayatımda çok depresif biri değilim, daha mutluyum ve huzurluyum. Bunu da müziğime yansıttım, albümde çok daha iyilerini dinleyeceksiniz.


https://www.youtube.com/watch?v=nT7g2eriddA

Bu Aşk Değil şarkısına gelen tepkiler nasıl?


Çok çok iyi. Genç arkadaşlarımız bizi daha önceki şarkılarımızla dinlemekten haz aldığı için ‘Ya Anıl abi sen de mi bozdun?’ diyebilirler fakat ben bu müzikten haz aldığım için risk aldım. Onlar benim ne yapmak istediğimi bilemez ki o yüzden olumsuz eleştirilere çok tepki vermiyorum, zamanı gelince beni anlayacaklar, ‘Anıl bunu yapmak istiyormuş.’ diyecekler.


Bazı eleştiriler de ‘Sarışın arabeskçi olur mu?’ şeklinde. Bunu ben de çok düşünmüştüm. Sence sarışın birinden arabeskçi olur mu?


ence olur, arabesk o kadar güzel ki… Klasik bir dünyanın içerisinde yaşamıyorum, farklı olmalıyız. Babam bana Erkan Oğur dinletti, ben o şarkılarla büyüdüm. Bizler arabesk müziği iyi yapan insanları çok severiz. Bana iyi gelen müziğin içinde olmak beni yormaz. Ben daha özgür yaşamayı, müziğimde bana belli dozda karışılmasını severim. Sıfat zaten sevmem, arabeskçi Anıl, Popçu Anıl, hiç hoşlanmam. Anıl ne yapmak istiyor diye sormak gerekir. 2010 ile 2018 aynı mı? Değil.‘’Daha gerçekçi sözlerin peşinden koşmayı severim’’


Ticari kaygın hiç olmuyor mu?


enim işlerimin içine ticari kaygı hiç girmiyor, ben müziği gerçekten para kazanmak için yapmıyorum. Müzik benim için besin kaynağım, nasıl yemek yiyorsak müzik de beni doyuruyor. ..


Önümüzdeki çalışmalardan bahseder misin? Cover olacak mı?


Çok inandığım duygusal bir şarkı var. Bu zamana kadar ki en çok güvendiğim şarkı diyebilirim. Bence bu şarkıdan sonra da bir albüm ya da maxi single çalışması gelebilir. Belki o şarkı çok iyi gidecek belki beklemeye alacağız. O an belirleyeceğiz. 3 senelik planlarım var. Erkan Oğur’u çok severim. Kerpiç Kerpiç Üstüne şarkısını yorumladım, sosyal medyadan paylaşacağım. İlerideki albüm çalışmalarımda bir cover çalışması duyabilirsiniz.


Sürekli Mert Demir şarkısıyla duyuyoruz seni, özel sebebi var mı? Hangi bestecilerle çalışmak isterdin?


enim ailelerimden bir tanesi Mert Demir’dir, dört kişiyiz ve sürekli beraberiz. O yüzden normal bence. Metehan Şahin ile ayrı bir dünyamız var, daha dip sözler yazmayı tercih ediyor, daha edebiyat yapar kendisi. Sezen Aksu şarkısı söylemek isterdim. Türkiye’nin görüp görebileceği en büyük ekoldür kendisi.


Şarkı seçerken kriterin nedir?


en işin içine dahil olabiliyor muyum? Anıl o şarkının içinde kendini yok edebiliyor mu, kuyunun içine girebiliyor mu? Bu soruların cevabı şarkı seçmemdeki en büyük kriter. Klasik sözlerden kaçan adamım, basit sözler iyi yedirilirse kabulümdür ama aşkım, canım, sevgilim gibi sözlerden uzak kalmayı tercih ediyorum, daha gerçekçi sözlerin peşinde koşmayı severim.


Peki sen söz ve müzik yapabiliyor musun?


Öyle bir yönüm var ama göstermem için daha çok erken. Kendimi iyi hissettiğim zaman artık Anıl hazırsın dediğim zaman duyacaksınız. Besteci Anıl kendisini tanıyınca yavaş yavaş gelecek.


‘’Şarkılarımı ilk önce taksicilere dinletirim’’


Nur Olgun adlı takipçin şarkılarını özellikle dinlettiği, uğurum dediği birisi var mı? Şeklinde soru sormuş. Var mı şarkılarını dinlettiğin uğurlu birisi?


Şarkılarımı ilk önce benim beğenmem lazım, sonrasında güvendiğim insanların. Genellikle tanımadığım insanlara da dinletirim. Mesela taksicilere şarkılarımı dinletmeyi çok severim. Halkın gözü taksicilerdir. Bazen öyle bir yorum yapar ki müzikten anlamasa bile doğru çıkar. Bakamadığım yerden bakıyor ve gözümü açabiliyorlar. Biz herkese müzik yapıyoruz, halkı dikkate almalıyız. Sevecekler diye her istediklerini yapamasam da bana doğru gelen her eleştiriyi dikkate alırım.


Kıskandığın bir şarkı oldu mu?


Muhbir şarkısını okumak çok isterdim. Mabel Matiz’in her şarkısı çok iyi, Kalben’in Sadece şarkısına bayılıyorum. Gaye Su Akyol’un Biliyorum şarkısını da çok severim. Kıymetlidir.


Sahnede söylemekten keyif aldığın şarkı nedir? Sahnene gelsem en çok hangi şarkıdan etkilenirim?


Sezen Aksu şarkıları söylemeyi çok severim, kaybolurum içerisinde. Sahneme gelsen ‘Sen Sevdalı Ben Belalı’ şarkısını söylerken eğer modumdaysam gözümden istemsizce yaş akar, o şarkı beni yaralıyor.


Sahnelerinin bu kadar konuşulmasındaki sebep nedir?


Çünkü biz sahnede doğalız, planlı hareket ediyoruz ama yapmacık değiliz. İnsanlarla daha dostane ilişki kuruyoruz. Seyirciyle iletişim çok önemlidir. Tepeden bakan bir adam yok onlara. Şarkılarımı söylerken de samimiyim. Egoist olmaktan çok korkarım, iyi yaptığım şeye kötü deniliyorsa orada da egoistliğin kralını yaparım.


İdolün var mı?


Zhu diye bir adam var, müthiş yetenekli. Müziğin teknik kısmıyla çok ilgileniyorum, bu tarz insanların değer görmesini istiyorum. Bugün nereye gitsek müzik dinliyoruz, duyuyoruz o yüzden bu iş bu kadar basit olmamalı. Müziğe kıymet daha fazla artmalı, 80’lere 90’lara hastayım. Barış Manço Dönence bambaşkadır mesela, belki üzerinde bir ay çalışmışlardır. Günümüzde bir günde şarkı çıkıyor, müziği ince işlemek lazım, her şey maddiyat değil.


Söylemem dediğin bir müzik tarzı var mı?


Yapamadığım için rap söyleyemem. Ama Rap müzik şu ülkede kıymet gördü ya en mutlu adamlardan birisi oldum.


Ankara’nın Bağları’nı söyler misin?


Söylerim ama keyif almam.‘’Güvensiz bir ilişki sevgisiz ilişkiden daha kötüdür.’’


Aşk hayatına değinelim mi biraz?


Çok özel bir yer, gizli kalmasını isterim.


Karşı tarafta ne tarz özelliklere dikkat edersin?


Dış güzellik tabii ki önemli, önemsiz demek çok saçma olur. Sonrasında ise anlaşabilmek çok önemlidir. Eğer biriyle anlaşamazsan zaten sürekli kavga halinde olursun. Kısıtlı müzik dinliyorsa müzikten bile kavga edersin.


Karşı tarafta en sevmediğin özellik nedir?


Güvensiz bir ilişki, sevgisiz ilişkiden daha kötüdür. Güven biterse her şey biter. Aşk olarak değil her konuda. Güven ve saygısının olmadığı ortamda her şey çok büyük bir problem haline gelir.


Senin için aşk nedir?


Benim için aşk mutlu olabilmek, mutlu olamadığımız zaman da beraber ağlamaktır. Tamamen bütünleşmemiz lazım. Her konuda aynı kafada olmalıyım.


Magazinde neden yer almıyorsun, bilinçli olarak mı?


Öyle bir insan değiliz, benim şarkılarımın önüne geçecek bir şey yaşamak istemiyorum, müzikal başarı sağlamaya çalışan bir adamım, sevgili vs. sohbetinin içine düşmek istemem.‘’Müzik piyasasındaki en büyük sorun tek tiplilik’’


Müzik piyasasındaki en büyük sorun nedir?


Müzik piyasasındaki en büyük sorun, tek tip bir müziğin var olması, herkes birbirine benziyormuş gibi. Kötü diyemem ama halk olarak konuşmam gerekirse aynı şarkılardan sıkılıyorum ve yoruluyorum.


Müzik piyasasındaki dostluklara inanıyor musun?


Ben kendi dostluklarıma inanıyorum, gerçekten dostane, ama diğerlerinin dostluklarını bilemem. Ben müziğe samimi yaklaşırım, dostlarım da beğenir ya da beğenmez ama rahatlıkla söyler. Ben onların eleştirilerinden artı çıkarırım.


Sahte Tık ve Playback Sahne tartışmalarıyla ilgili ne düşünüyorsun?


Sahte tık olaylarını ben anlamıyorum ve anlamak istemiyorum. Bunun konser ayağı var, bilet satamazsan 100 milyon dinlenmenin önemi yok. Kendi kitlemi görmeyi tercih ederim. Bin bilet satılıyorsa ve bin kişi de sahneme geliyorsa isterse şarkım 10 bin kişi tarafından dinlensin sorun yok. Playback sahne ise ben yapmam ama yeri geliyor yapmak durumunda kalıyoruz, Almanya işimiz var mesela hayatımda bir kere orada playback yapacağım. Yapana saygım var ama ben yapmayı tercih etmiyorum.


En beğendiğin ve düet yapmak istediğin genç şarkıcılar kimler?


Fikri Karayel’i çok beğenirim ve temelini çok güzel oluşturmuş. Buray çok iyi müzisyen ve söz yazarı, sesi de farklıdır. Kalben’i de çok severim, müziğinde kaybolan insanlara hayranım. Kalben ile düet yapmak isterdim, kısmet olursa da ne güzel olur.


Dinleyicileri nasıl şaşırtmayı planlıyorsun?


Kendimi değişime açık bir şekilde tutarak şaşırtabilirim. Bir rayda gitmek bana göre değil, görülmemiş bir ray daha vardır, niye onu görmeyelim? Ben de göreyim halk da görsün, orası da orada dursun.


‘’Kimsenin kimseye vurmaya hakkı yoktur’’


Sokak sanatçılarıyla ilgili ne düşünüyorsun?


Sokak sanatçılarının mesleği çok değerli, kesinlikle devam etmeliler. Sokakta ne zaman müzik yapan birisi görsem bozuk para falan aramam ne kadar varsa veririm, yeri geliyor eşlik ediyorum. Bir gün benim şarkımı çalan birine denk geldim, bağıra bağıra Unutamadım Adını şarkımı söylüyordu. Beni tanımadı, bu şarkıyı kim söylüyor? Dedim. Anıl Durmuş diye birisi var abi ciğerden söylüyor dedi. Çal dedim, beraber söyleyelim. Sen nasıl söyleyeceksin? dedi. Benim sesimi duyunca şoke oldu. Ama sokak sanatçıları sosyal medyayı kullanmayı unutmasınlar, daha iyi şeyler yapabilirler. Minik hoparlör koyabilirler en azından...


Kadın, çocuk, hayvan istismarlarıyla ilgili ne düşünüyorsun?


Ağır konuşmak isterim. Benim evimde üç tane kedim var, hayvanlara zaten deliriyorum. Isıracağını bilsem elimi ağzının içine sokarım, sabaha kadar ısırsın. Onlara vuruyorlar gerçekten yakalasam gereği neyse yaparım, dayak da yesem karşılığını yaparım. O hayvanlar bize muhtaç, ben yemek verince benimle kuyruk sallayarak iletişim kuruyorlar. Kadına, çocuğa vuran insanın hayatla zaten ilişkisi bitmiştir. Kimsenin kimseye vurmaya hakkı yoktur. Öyle bir dünya yok.

Son Güncelleme: 21.11.2018 17:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.