'CEM KARACA'YI İDOL OLARAK GÖRÜYORUM'

23 Mayıs 2018 Çarşamba 17:29
60 Okunma
'CEM KARACA'YI İDOL OLARAK GÖRÜYORUM'

‘’SOFAR'A KADAR MÜZİKTEN VAZGEÇMİŞ DURUMDAYDIM’’


Öncelikle kendini bize kendi cümlelerinle tanıtır mısın?


Çok sosyal olmayan, odasında takılan, gitar çalan bir adamım. Mecburiyetten dışarı çıkıyorum. Kendimi yeni yeni keşfediyorum.


Neden bu zamanı bekledin?


Beklemedim, 10 yıldır müzikle uğraşıyorum. Sofar Sounds İstanbul ile aldığımız geri dönüşler bu işi albüme kadar getirdi. Aslında ben müzikten vazgeçmiş durumdaydım ta ki Sofar’a kadar.


Sofar Sounds İstanbul’u bilmeyenler olabilir anlatır mısın?


Sofar, her seferinde başka bir ev buluyor. Gönüllü birileri var; ‘Gelin evimi kullanın.’ diyorlar ve o gün orası onların konser alanı oluyor. Çekilişe katılarak sınırlı sayıda bir davetli olabiliyor. Salonun yanında küçük bir sahne, müzisyenlerin kurulduğu bir alan. Çekyatta bile dinleyici oturabiliyor. YouTube kanalında da yayımlanıyor. Kuralları var, telefonla oynamak falan yasak, çekim yapmak da yasak. Hiçbir yerde alamadığım bir haz aldım.


Müziği neden bırakmak istedin?


Türkiye’de underground müzik kültürü yok. Kaliforniyalı adamlar, kadınlar bu müziği yaparak da hayatlarını sürdürebiliyorlar. Kariyerlerini bu şekilde çiziyorlar. Türkiye’de böyle bir şey yok. Belli platformlarda isminizin duyulmuş olması gerekiyor ki müzik yaparak hayatınızı devam ettirin.


Müziği bıraksaydın hangi meslekte görecektik seni?


Ben antrenörlük yapıyordum, kuvvet kondisyon koçluğu yapıyordum. Yine o işlerime devam ederdim. Sevdiğim bir iş.


Nasıl bir ailede büyüdün?


Benden 10 yaş küçük bir kardeşim var, 10 yaşına kadar tek çocuktum. Babam inanılmaz sessiz sakin, annem de tam tersi. Dengeyi sağlayabilen bir aile yapısına sahip.


Ailen müzik yapmana nasıl yaklaştı?


Babam nötrdü aslında. Annem bir şeyler yapmamı her zaman destekliyordu ama onun müzik kültürüne benim yaptığım şey ters geliyordu.‘’SOSYAL MEDYADAN TANIŞTIĞIM KIZA ŞARKI YAZDIM’’


Albüm oluşturmaya nasıl karar verdin?


Şöyle oldu; Ay Tenli Kadın 9 sene önce yazılmış bir şarkı. Benim kenarda 50-60 tane şarkım vardı, Sofar Sounds adlı platformdan sonra prodüktör ve menajerim Engin Akıncı benimle tanıştı. Engin Akıncı şarkılarımı dinledi, zaten hazırdı şarkılarımız. 11 tanesini beğendi, albüme koyduk. Albüm için çok yoğun bir hazırlık yapmadık. Mix vs. 5 ay falan sürdü. O süreçte aranjeyle ilgili her şey tekrar gözden geçirildi.


Sevda Gibi adlı albümünle karşımızdasın. Ay Tenli Kadın adlı şarkıya klip çektin. Bu şarkıyı yazdığında henüz 17 yaşındaymışsın. Seni o şarkıya yazmaya iten şey neydi?


Sosyal medyada bir tane kızla tanışmıştım, kızın fotoğraflarından inanılmaz etkilendim. İzmit’teydi, buluşamadık. Sonra böyle bir şarkı yazdım. Kavuştum ama hayal kırıklığı oldu, kafamda onu o kadar yücelttim ki normal bir insan onu karşılayamazdı zaten. Sonra öyle kaldı. Bu şarkıyı yazmama vesile olmuş oldu.


Bir sonraki klip şarkın hangisi olacak?


Yüreğimdesin adlı şarkıya düşünüyoruz. Bu albüme 4- 5 tane klip gelir. Ta-Da adlı şarkıma da klip gelebilir.


Yaptığın müzik tarzını hangi kategoriye koyuyorsun?


Underground da demiyorum, kategoriye de koyamıyorum. Müzik müziktir.


Hedefin nedir?


İleri ki zamanlarda Avrupa’da da çalabilelim istiyorum. Belki İngilizce de bir şeyler yapabiliriz.


Albümde senin için yeri ayrı olan şarkı hangisi?


Galiba Sevda Gibi çünkü albümün ismi bu yüzden konulmadı ama bir tane maceram oldu. Üniversite okumak için Isparta’ya gittiğimde panik atak yaşamıştım, İstanbul’a döndüm mecburen. Isparta benim için dönüm noktam. Güzel sanatlar okudum. Isparta öncesi ve sonrası gibi bir durum söz konusu. Panik atak beni inanılmaz derece yordu. Özetle Sevda Gibi de Isparta’ya dönmüş olduktan sonra yazmış olduğum şarkı olduğu için. Manevi değeri yüksek.‘‘CEM KARACA’YI İDOL OLARAK GÖRÜYORUM’’


Türkiye’de idol olarak gördüğün isimler var mı?


Cem Karaca’yı görüyorum. İkinci bir isim de yok. Duruşu, tavrı, giyinişi, her şeyiyle Cem Karaca’yı seviyorum. Türkiye’de şu adam dediğim kimse yok. Dünya’da ise Seattle'lı grunge gruplarını dinliyorum. Mesela Chris Cornell, Kurt Cobain, Layne Staley, Eddie Vedder....


Bu devirde albüm çıkarmak cesaret gerektiriyor mu?


Bütün albüm masraflarını kendiniz karşılayacaksınız tabii ki gerekiyor. Sosyal medyada öyle bir durumda ki neyin iş yapacağı belli olmuyor. Eski kafa olduğum için single yapamadım. Bundan sonra hep albüm gidecek diye düşünüyorum. Tabii günümüz şartları prodüktörüm ne derse o. Boynum kıldan ince.


Hnaig müzik tarzlarını dinliyorsun?


Her müziği dinliyorum, pop müzik tarzını da dinliyorum. Mabel Matiz’i çok severim. Sözlerini genel olarak çok beğeniyorum, sound çalışması da baya hoşuma gidiyor. Ama bazı pop şarkılar saçma sapan, tekerleme gibi. Kafiyeli, anlamsız sözlerin serpiştirildiği şarkıları dinlemeye gerek yok. Daha kaliteli şarkıları dinlemeyi severim, 90’lar pop müziğini çok severim, Mustafa Sandal, Tarkan çok üstündüler. Teknoloji her şeyi mümkün kılıyor diye sıfır emekle insanlara ucuz ucuz bir şeyleri dayatmak hoş değil.


Rock müzik tarzına ait bir şarkıyla müzik piyasasına adım atmak korku yarattı mı?


Şimdiye kadar zaten hiçbir şeyim yok ki kendi halimde şarkılar yapıyordum.


Rock müzik yapan birçok sanatçı popa dönüyor, sence mümkün mü bu?


Albümde 11 tane şarkı var, bana sorarsınız pop sound çalışmalarına sahip şarkılarım da var. Reggae tarzına sahip şarkılarım da var, türkü de var. Bu albüm birçok kitleye ulaşabilir. Benim için burada şöyle bir avantaj var; vokal tekniğim ve yapımdan dolayı bana elektronik alt yapıda vokalim sırıtmaz. Yine tavrımı ve tarzımı korur. Bu yüzden pop müzik de okurum, daha sert rock müzikte.


Kimlerle düet yapmak isterdin?


Belki aynı sahneyi paylaşmak istediğim isimleri söylersem daha iyi olur. Aklıma gelmeyen birisiyle olmasını isterim. Ortaya neyin çıkacağını bilemiyoruz. Mesela Zara, ‘Öyle Meşk Oldum’ şarkım için düet yapmayı istediğim bir isimdi. Erkan Oğur ile yapmak isterdim. Tarzımdan farklı biriyle olması lazım.


Sahnelerin nasıl geçiyor?


Benim için keyifli, izleyenler de memnunlar. Albüm çıkalı yaklaşık 2 ay oldu, bütün biletler tükeniyor. İnanılmaz bir kitlemiz yok şuan da ama albüm şarkılarımı ezberlemiş ve eşlik eden kitleler var.


İlginç bir sahne anın oldu mu?


İlginç mi bilmiyorum ama benim için komik. Sahne de işte bazı şarkıların sözleri var. Tableti almadığımı fark ettim. Ekipmanlardan bazılarını almadığımı fark ettim, hepsi kuliste kalmış. Ekibime nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. Neyse çalmaya başladım ama olacak gibi değil, şarkıları unutuyorum böyle. Saçma sapan bir şeyler oluyor. En son benim hatalarım kadar küçük bir ara vereceğim dedim. Sahneden atlayıp kulise gittim. Uçarak kulise gittim. Seyirci de dondu kaldı.


Kimden şarkı almak isterdin?


Mabel Matiz’in sözlerini çok beğeniyorum.‘’AŞK HAYATINDA ÇOK TAHAMMÜLSÜZÜM’’


Aşk hayatında nasıl bir Ufuk var?


Çok sinirlisin, çok tahammülsüzsün gibi sıfatları duymaktan sıkıldım. Bunlar genel şeyler sanırım. Ben biraz fazla duyuyorum, hatalarımı da kabul ediyorum. Çok bağırırım, bağırmak beni rahatlatır. Yetmezse gidip eşyalardan hıncımı alıyorum. Bu huylarımı törpülemeye çalışıyorum, spor yapsam sinir katsayım azalacak ama hayatım düzensiz. 5 ay stüdyoda yaşadım. Medyanın çok önünde bir isimle aşk yaşamak istemiyorum, magazini kullanamam.


Boş zamanlarında ne yapıyorsun?


Spor yapıyorum. Bilgisayar oyunu (LOL) oynuyorum. Gitar çalıp, şarkı söylüyorum. Çok fazla sosyal değilim.


Aşk hayatında yalnız mısın?


Hayır, Dilhan’la beraberim şu anda. Ya çok iyiyiz, ya çok kötüyüz. Orta bir sevgimiz yok. İkimizden de kaynaklı.


Evlilik düşünüyor musun?


Yok canım, şu an işler ön planda. Beklenen bir evlilik yapmam, ansızın evlenirim.


Karşı tarafta dikkat ettiğin, sevdiğin-sevmediğin özellikler var mı?


Enerji benim için çok önemli. Şöyle olsun, böyle olsun gibi kriterlerim yok. Bende enerjisel bir çekim oluyor. Sürekli haklı olmaya çalışan insanlar ve ikizler burcu beni darlıyor. İnatçı bir yapım var. Koç burcuyum. Hatasının üstünü örten insanı sevmem.


Evde nasıl bir ufuk var?


Dışarıdan birine sorarsan evet çok dağınık ama bence hiç dağınık değilim. Düzenim var. Gözüm kapalı bir şekilde elimi attığım her şeyi bulurum. Dağınık ortamda nasıl bulacaksın? Kendi düzenime kimse karışamaz. Ben düzeni severim.


Evde yemek yapar mısın?


Yeni yeni yapmaya çalışıyorum, temizim, titizim ve hamaratım.

Son Güncelleme: 23.05.2018 17:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.