Kıymetli okuyucularım bu haftaki yazımda sizlere hukukumuzda boşanma sebepleri arasında kabul edilen ekonomik şiddet hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Medeni Kanunumuzun (TMK) 185/3 maddesinde yer alan eşlerin sadakat yükümlülüğü, aynı zamanda ekonomik sadakati de kapsamaktadır. Bu sebeple eşler arasındaki ekonomik şiddet içeren davranışlar boşanma sebebi oluşturmaktadır. Şimdi bu davranışlara sırayla bakalım.

Borçlanma Konusunda Ekonomik Şiddet

Eşlerin borçlanma konusunda ekonomik şiddet içeren davranışlarda bulunmaları boşanma sebebi oluşturur. Bu kapsamda borçlarını ödememek, aşırı derecede ve aile düzenini bozacak şekilde borçlanmak, borçlar dolayısıyla icra takibi yapılmasına ve eve haciz gelmesine sebep olmak, eşinden habersiz borç almak ve alacaklıların rahatsız etmelerine sebebiyet vermek gibi davranışlar ekonomik şiddet içeren davranışlar olarak belirtilmiş ve boşanma sebepleri arasında sayılmıştır.

Çalışma Konusunda Ekonomik Şiddet

Ailesine bakmakla yükümlü olan eşin çalışmaması ve evin geçimini temin edememesi de ekonomik şiddet içeren davranıştır. Çalışmayan, sürekli iş değiştiren, her girdiği işten çıkan, eşine ve çocuklarına bakamayan kişi evlilik birliğinin sarsılmasında kusurlu sayılmıştır. Yine aynı şekilde eşini zorla çalıştırmak veya çalışmayı istediği halde çalışmasına mâni olmak, kendisi evlilik hayatıyla bağdaşmayan uygunsuz işlerde çalışmak gibi durumlar çalışma konusunda ekonomik şiddet kapsamında sayılmıştır.

Ortak Konut Konusunda Ekonomik Şiddet

Hukukumuzda eşler oturacakları konutu birlikte seçerler. Eşlerin bağımsız bir evi olması gereklidir. Ekonomik durumu yeterli olduğu halde bağımsız bir konut temin etmeyen ve eşini kendi ailesiyle oturmaya zorlayan eş boşanmada kusurlu sayılmıştır. Aynı şekilde, ekonomik durumu yeterli olduğu hâlde evin kirasını ödememek de bu kapsamdadır.

Diğer Ekonomik Şiddet Sebepleri

Evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma davasında ekonomik şiddete yönelik davranışlar çeşitlilik göstereceğinden bunlara; uzun süreli hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûmiyet, kumar oynayıp borçlanmak, eşinden habersiz taşınmazlarını devretmek, eşinden habersiz parasını alıp kullanmak, eşinin kredi kartını habersiz kullanmak gibi durumlar da eklenebilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.