Ramazan Bayramına çok az bir süre kaldı… Bizim çocukluğumuzda Ramazan ayının ortalarında bayram heyecanı başlardı… Çocukluğumuzun bayramları bir başka güzeldi. Hep söylenir o eski bayramlar nerede kaldı?,

Ben 1960 kuşağıyım  ve çocukluğumda çok güzel bayramlar yaşadım. Şimdi maaelesef kendi çocuklarım benim yaşadığım bayramları yaşayamıyor ve yaşayamayacak. Çocukluğumun bayramında aile ve dostlarla ilişkiler sıcak ve yardımlaşma daha fazlaydı. Herkes ayrı bir özen ayrı bir titizlikle giyinirdi. Bayram dendi mi herkeste başka bir heyecan olurdu. En güzel yemekler hazırlanır, sofralar donatılırdı.

Çocukluğumun bayramlarında arife günü ailelerimizle beraber çarşıya bayramlık almaya giderdik. Ahhh o ayakkabılar yok mu?.. Baş ucumuza koyup öyle uyurduk… Ne heyecan ne sevinçti onlar.. Yeni elbiselerimizi asardık ,elbiseye baka baka uyurduk.. Şimdi nerde kaldı bu heyecanlar... Elbiseyi alsak ayakkabıyı alamaz duruma geldik maalesef..

En büyük sevincimiz kapı kapı dolaşıp şeker toplamaktı.  Eve gelip ne kadar şeker topladığımızı  saymaktı. Ah hele bir de bayram harçlığı aldıysak değmeyin keyfe. O harçlıkla soluğu ya lunapark, ya şeker pamuğu satan amcalar, ya da sinema salonlarının önünde alırdık. Sonra arkadaşlarımızla babalarımızın göz nuru dökerek bizim için yaptıkları oyuncaklarla oynardık…Yani sözün özü bize verilen o harçlığı sonuna kadar bitirip eve dönerdik.

Şimdi bayram harçlığı nerde? Zaten vatandaş zar zor geçiniyor ki çocuklara nasıl bayram harçlığı versin? Çok üzülerek söylüyorum ki artık gelenek ve göreneklerimizden git gide uzaklaşıyoruz.

Kimi kesim bayram tatillerinde büyüklerinden uzakta , otellere gidiyor. Bayramları bayram gibi değil de bir tatil olarak görüyor. Büyüklerimizi ancak telefonla arayarak bayram kutlaması da yapmasak bu kültürümüzü de yavaş yavaş kaybetmeye başlayacağız . Yokluktan bahsetmeyi hiç sevmem ama gerçekten alım gücümüzün yüzde 70 i gitti. Çocuklarımızda ilerde nerde o eski bayramlar diyemeyeceğiz. Biz yaşamıyoruz ki artık , onlara nasıl anlatalım… Bir Ramazan ayını ve bayramını idrak ettik, inşallah seneye çıkmak nasip olur.